Ocena brak
Węgiel
Jednym z najbardziej niezwykłych i najczęściej występujących pierwiastków jest węgiel. Węgiel nazywany bywa niekiedy podstawą życia na Ziemi.
Długie łańcuchy bądź pierścienie atomów węgla tworzą szkielety milionów związków chemicznych, w tym tzw. związków organicznych, które stanowią podstawę życia na Ziemi. W układzie okresowym pierwiastków węgiel zajmuje miejsce w drugim okresie IV grupy. Posiada dwie powłoki elektronowe, z czterema elektronami na powłoce zewnętrznej. Na tej powłoce (L) może zmieścić się maksymalnie 8 elektronów. W wypadku węgla zapełniona jest ona w połowie. Oznacza to, że węgiel może wiązać się z większością innych pierwiastków, tworząc przy tym wiązania kowalentne, poczynając od czterech pojedynczych wiązań, poprzez jedno bądź dwa wiązania podwójne, aż po wiązanie potrójne. Dla przykładu węgiel często wiąże się z wodorem, tlenem, azotem, siarką, oraz fosforem, a także z halogenami, tzn. bromem, chlorem oraz fluorem. Jednak o unikalnych właściwościach węgla decyduje przede wszystkim to, że każdy atom tego pierwiastka może łączyć się z kilkoma innymi, tworząc łańcuch o właściwie dowolnej długości.
Do tej samej grupy w układzie okresowym, co węgiel należy znajdujący się w III okresie krzem. Na jego trzeciej powłoce (M) również znajdują się 4 elektrony (maksymalnie może tam przebywać 18 elektronów). Chemicy zdołali zsyntetyzować wiele związków, zwanych potocznie silikonami, w których atomy krzemu zastępują atomy węgla w całych partiach struktury łańcuchowej. W rezultacie w literaturze science fiction pojawiły się spekulacje na temat możliwości istnienia w* kosmosie formy życia opartej na krzemie.