Ocena brak

Wczesna zgłaszalność - objawy nowotworów

Autor /kokoszka Dodano /28.05.2014

Społeczeństwu powinny być znane podstawowe objawy najczęstszych chorób nowotworowych. Konieczne jest wypracowanie świadomości, że w przypadku pojawienia się któregoś z tych objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Nie można obserwować tych objawów lub czekać na ich przeminięcie, gdyż mogą one występować sporadycznie i stanowić szansę wykrycia nowotworu we wczesnym stadium zaawansowania. Innymi słowy, wystąpienie któregoś z tych objawów powinno stanowić „czerwone światło” nakazujące porzucenie dotychczasowego trybu życia i szukanie pomocy u lekarza.

Większość z objawów choroby nowotworowej jest nieswoista, to znaczy mogą one występować w innych stanach chorobowych, co jest przyczyną ich lekceważenia. Powinna zatem obowiązywać zasada, że każdy z objawów powinien być weryfikowany przez specjalistę. Przyjęcie zasady odwrotnej, to jest weryfikacji jedynie pełnych, nasilonych objawów, nie ma żadnego związku z wczesną wykrywalnością nowotworów.

Jak już wspomniano, podstawowy „zestaw” objawów choroby nowotworowej, który powinien być znany społeczeństwu, musi być krótki, dotyczyć najczęstszych jednostek chorobowych i zostać przekazany zrozumiałym językiem. Jest wiele propozycji takich „zestawów”, jednak najpopularniejsze są zalecenia Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (American Cancer Society, 2003 r.). Zgodnie z tym zaleceniem, taki podstawowy zestaw obejmuje:

• Zaburzenia w pracy jelit (zaparcia, biegunki, zmiana koloru stolca) lub pęcherza moczowego (zmiana częstości oddawania moczu, bóle, krew w moczu).

® Niestrawność lub zaburzenia połykania.

« Niegojące się zmiany skóry i błon śluzowych.

9 Nieprawidłowe krwawienia i wydzieliny (krwioplucie, krew w stolcu, stolce czarne, nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych, krwiomocz, krwista wydzielina z brodawki piersi).

Guz wyczuwalny w piersi łub w innym miejscu ciała (jądro, węzły chłonne).

e Zmiany wyglądu barwnikowych zmian skóry.

« Uporczywy kaszel łub chrypka.

Niezależnie od tych objawów szczegółowych, w przebiegu choroby nowotworowej mogą się również pojawić objawy ogólne, takie jak: utrata masy ciała, gorączka, osłabienie, bóle, zmiany wyglądu skóry (żółtaczka, zaczerwienienie itp.).

 

Podobne prace

Do góry