Ocena brak

Ważka płaskobrzucha

Autor /Natan Dodano /27.01.2012

Wygląd: długość 4 cm, rozpiętość skrzydeł 8 cm. Odwłok samca szaroniebieski, bardzo szeroki (6-8 mm), samicy nieco węższy, zwykle brązowy lub żółtobrązowy. Obie pary skrzydeł z ciemnymi plamami u nasady.

Środowisko: wszelkiego typu wody stojące, najczęściej jednak niewielkie zbiorniki wodne. Ważka płaskobrzucha przed osiągnięciem dojrzałości płciowej odbywa dalekie loty i jako jedna z pierwszych ważek pojawia się nad nowo powstałymi zbiornikami, m.in. stawikami ogrodowymi. Pozostaje nad nimi jednak tylko wówczas, gdy mają czystą wodę, nie przeszkadzają jej np. wybetonowane brzegi. Jeśli nad powierzchnię wody wystaje gałąź rosnącego opodal drzewa, stanie się z pewnością ulubionym miejscem odpoczynku tej ważki - będzie z niej startować do łowów i oczekiwać na partnera.  

Występowanie: cała Europa, Bliski Wschód. W górach dociera do 1000 m n.p.m., ale wysokich gór unika.

Liczebność: pospolita i zwykle liczna.

Rozród: lata od maja do początku sierpnia, Jest jedną z pierwszych, pojawiających się wiosną ważek. Dojrzewa płciowo już kilka dni po przeobrażeniu się w dorosłą ważkę. Łączenie par odbywa się zawsze w locie; trwa od kilku sekund do maksymalnie 1 minuty. Później partnerzy rozłączają się. Podczas składania jaj samiec unosi się nad samicą i odpędza potencjalnych rywali.

Samica jednak zwykle wkrótce przystępuje do kopulacji z innym samcem. W okresie składania jaj samica również krąży po okolicy przenosząc się z miejsca na miejsce, dzięki czemu zwiększa się szansa, że trafi do wszystkich, odpowiednich do rozwoju larw zbiorników wodnych, a zarazem zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia ostrej konkurencji pokarmowej wśród larw stłoczonych tylko w jednym niewielkim zbiorniku. W razie wyschnięcia wody larwy zagrzebują się w muł i zapadają w rodzaj letargu, w którym mogą przetrwać ponad 6 tygodni. Cykl rozwojowy trwa 2 lata.

Pokarm: głównie drobne bezkręgowce.

Podobne prace

Do góry