Ocena brak

Wąsatka "Rich Purple"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Ta wrażliwa na mróz bylina została wyhodowana z gatunku z Ameryki Środkowej. Obecnie dostępnych jest kilka nowych jej odmian hodowlanych. Penstemon 'Rich Purple' ma kwiaty w najgłębszym odcieniu purpury. Można nim obsadzić obwódkę w ogrodzie. Jego korzenie wnikną głęboko w ziemię bogatą w składniki odżywcze i możliwe jest, że wąsatka przetrwa okres zimy. Rośliny uprawiane w pojemnikach mają ograniczone możliwości rozwoju korzeni, w związku z czym pod koniec lata należy je przenieść w bezpieczne miejsce, gdzie nie zagrozi im mróz. Jako jedna z odmian o większych kwiatach P.'Rich Purple' jest bardziej wrażliwy na zimno niż inne wąsatki. Dochodzi do 60 cm wysokości, przez co jest zbyt duży do skrzynki okiennej, ale doskonale nadaje się do dużej donicy. Kwiaty można ścinać i wykorzystywać do ozdoby domu. P'Rich Purple' ładnie wygląda uprawiany ze złotymi liliami, ciemnopomarańczowymi nagietkami lub innymi bladymi, letnimi kwiatami w podobnym odcieniu. Duże kwiaty wąsatki pojawiają się od lipca aż do pierwszych przymrozków w październiku.

Sadzimy na dworze, kiedy minie ryzyko przy mrozków. Wąsatka jest wrażliwa na mróz i młode okazy wymagają szczególnej uwagi. Czasem rośliny, które szczęśliwie przetrwały zimę, giną pod wpływem wysuszających wiatrów, które występują wczesną wiosną. Odsłonięte korony zabezpieczamy torfem lub korą, albo też zakrywamy jutą. Ustabilizowane rośliny wytrzymają letnie upały, ale młode wąsatki mogą ucierpieć, jeśli w gorące dni nie otrzymają odpowiedniej ilości wody.

Uprawiamy w pełnym słońcu lub lekkim cieniu. Osłaniamy przed wiatrem, bo mogą się połamać.

W miarę mijania letnich miesięcy P.'Rich Purple' będzie potrzebować coraz więcej wody. Podlewamy obficie i znów nawadniamy, gdy powierzchnia podłoża wyschnie. Zimą bryła korzeniowa musi być tylko lekko zwilżona. Stopniowo zwiększamy ilość wody z nadejściem wiosny.

Ta roślina lubi suche otoczenie i nie wymaga żadnych zabiegów podnoszących wilgotność.

Okazy w doniczkach przesadzamy co roku. Zaczynamy je zasilać standaryzowanym nawozem sześć tygodni po przesadzeniu.

Rośliny wykopane pod koniec lata należy posadzić w zwilżonej, łatwo przepuszczalnej ziemi gliniastej. W zimie podlewamy ją oszczędnie. Przy okazji przesadzania przycinamy puste łodygi kwiatowe. Pod koniec maja sadzimy na zewnątrz domu, w świeżym podłożu gliniastym.

Późnym latem pobieramy sadzonki i zimujemy posadzone roślinki na parapecie okiennym. Dzięki temu roślina macierzysta będzie mogła zostać na dworze, jeżeli nie mamy dla niej miejsca pod dachem.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki Niewiele szkodników atakuje wąsatkę, ale jest ona podatna na atak węgorka chryzantemowca. W wyniku jego żerowania młode liście i pędy są zniekształcone i pokryte bliznami, a wzrost rośliny jest bardzo wolny. Obecność węgorka można potwierdzić, przez rozłamanie chorego liścia i włożenie go na pół godziny do szklanki z wodą. Szkodniki wypłyną na powierzchnię wody, tworząc wijącą się masę. Szkodniki i zaatakowane rośliny należy spalić.

Podobne prace

Do góry