Ocena brak

Wąsatka "Firebird"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Wąsatki (penstemony) były roślinami popularnymi w XIX wieku, a teraz znów zasłużenie wracają do łask. Ich dzwonkowate kwiaty rozświetlą ogród wieloma bogatymi kolorami. Kwitną od czerwca do października. Wiele dawniej znanych odmian zostato nieodwracalnie utraconych. Na szczęście, ostatnio wyhodowano kilka nowych - w większości z meksykańskiej wąsatki gorczykowatej (P.hartwegii), noszących nazwy drogocennych kamieni, które przypominają swą barwą kwiaty. Wąsatka 'Firebird' występuje także pod nazwą P.'Ruby' oraz P.'Schonholzeri. Ma piękną, szkarłatną barwę kwiatów, współgrającą zarówno z żółtą, jak i niebieską częścią widma światła słonecznego. Młode okazy kwitną dłużej, dlatego warto pobrać sadzonki późnym latem na wypadek, gdyby roślina macierzysta nie przeżyła zimy. Wąsatka odmiany 'Firebird' jest odporna na mróz, jeśli rośnie na rabacie ogrodowej. Rośliny w doniczkach należy zimować pod dachem. Odmiana ta, której średnia wysokość wynosi 90 cm, potrzebuje przestrzeni, by móc się dobrze rozwijać.

Wąsatkę 'Firebird' sadzimy na dworze, kiedy minie już zagrożenie przymrozkami. Niektóre okazy, mimo że przetrwają zimę, giną wskutek suchych, wiosennych wiatrów. Odkryte korony roślin osłaniamy ściółką torfową lub korą, albo przykrywamy grubą, jutową tkaniną. Wąsatka nie lubi nadmiernego ciepła.

Uprawiamy w pełnym słońcu lub lekkim cieniu, w miejscu osłoniętym od wiatru. Wysokie łodygi kwiatowe potrzebują podparcia.

W lecie podlewamy obficie. Potem znowu, kiedy powierzchnia ziemi zaczyna już wysychać. W zimie podłoże powinno być tylko lekko wilgotne. Z nadejściem wiosny stopniowo zwiększamy ilość podawanej wody.

Wąsatka 'Firebird' preferuje suche otoczenie. Nie potrzebuje dodatkowej wilgotności.

Okazy w doniczkach należy co roku przesadzać. Nawozimy po sześciu tygodniach od przesadzenia, standaryzowanym nawozem.

Ukorzenione rośliny, które chcemy przezimować w domu, należy posadzić w wilgotnej, lecz łatwo przepuszczalnej ziemi gliniastej i w okresie zimy podlewać oszczędnie. Ponadto musimy przycinać łodygi po zwiędniętych kwiatach. Pod koniec maja sadzimy na dworze w świeżej ziemi na bazie gliny.

Sadzonki z wąsatki pobieramy późnym latem i zimujemy w domu, na parapecie okiennym. Pozwoli to zostawić w ogrodzie roślinę macierzystą, jeśli nie starczy dla niej miejsca pod dachem.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki Wąsatki są podatne na atak węgorka chryzantemowca (Aphelenchoides ritzemabosi). W wyniku jego żerowania liście i młode pędy ulegają zniekształceniu, a roślina przyrasta o wiele wolniej. Aby stwierdzić obecność tego szkodnika, musimy ściąć zaatakowany liść i włożyć go do słoika z wodą na 30 minut. Węgorki zbiorą się w wodzie, tworząc wijącą się masę. Chore rośliny i szkodniki należy spalić.

Podobne prace

Do góry