Ocena brak

Warunki naturalne obu Ameryk - TRZĘSIENIE ZIEMI

Autor /obelix Dodano /30.09.2011

Co to jest. Trzęsienie ziemi to gwałtowne zaburzenie stanu równowagi we wnętrzu Ziemi, któremu towarzyszą nieodwracalne deformacje powierzchni ziemi. Trzęsienia ziemi należą do najbardziej tragicznych katastrof naturalnych.

Skutki. Tylko wielkie epidemie i klęski głodu powodują więcej ofiar. Trzęsienia ziemi powodują niszczenie miast, burzenie budynków. Po trzęsieniach ziemi utrudniony jest transport, przez co wielu ludzi umiera. Ci którzy przeżyli trzęsienie ziemi mieli ogromne szczęście.

Obszary występowania. Trzęsienia ziemi występują stosunkowo częste i silne, nazywa się strefami sejsmicznymi. Najtragiczniejsze trzęsienia występują w dwóch strefach sejsmicznych: okołopacyficznej otaczającej Ocean Spokojny i transazjatyckiej rozciągającej się od Portugalii przez Włochy, Turcję, Iran, Indie do Chin. Rozległe strefy sejsmiczne znajdują się także na dnie oceanów. Większość stref sejsmicznych przebiega wzdłuż granic płyt litosfery.

Ratunek. W Ameryce powstała specjalna jednostka przystosowana do pomocy ofiarom trzęsień ziemi. Nazywa się ona USAR. USAR uratowało życie tysiącom amerykanów.

Podobne prace

Do góry