Ocena brak

Warmia i Mazury - Informacje ogólne

Autor /Tytus Dodano /30.09.2011

Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z 16, utworzonych w naszym kraju w wyniku reformy administracyjnej. W regionie warmińsko-mazurskim znalazło się całe olsztyńskie, ponad połowa suwalskiego, elbląskiego i pojedyńcze gminy toruńskiego, ciechanowskiego, i ostrołęckiego.

Region Warmii i Mazur obejmuje obszary o wybitnych walorach przyrodniczych i turystycznych. Prawie 30% powierzchni regionu zajmują lasy wśród których występują kompleksy leśne o charakterze puszczańskim.

Atrakcją regionu jest ok. 2000 jezior stanowiących prawie 5% powierzchni województwa. Dodatkowym walorem regionu są zabytki architektury zarówno gotyckie i barokowe, jak i ostatniego stulecia oraz liczne stanowiska chronionej flory i fauny.

Województwo Warmińsko-Mazurskie zajmuje powierzchnię 24203 km2 (7,7% terytorium Polski) i jest czwartym co wielkości regionem w kraju. Podzielone jest na 116 gmin - w tym 16 gmin miejskich (dwa miasta na prawach powiatu), 33 gminy miejsko-wiejskie, 67 gmin wiejskich. Gminy tworzą 17 powiatów, a dwa największe miasta regionu - Olsztyn i Elbląg mają status powiatów grodzkich. Na terenie wojewodztwa znajduje sie 47 miast i 3885 miejscowości wiejskich.Glowne miasta: Bartoszyce, Braniewo, Dzialdowo, Elblag, Elk, Gizycko, Goldap, Ilawa, Ketrzyn, Lidzbark Warminski, Mragowo, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olecko, Ostruda, Pisz, Szczytno. W regionie zamieszkuje ponad 1460 tys. osób, z czego 60% to mieszkańcy miast. Gęstość zaludnienia 60 osób /km2 jest najniższa w kraju i ponad dwukrotnie niższa od średniej dla Polski.

Warmia i Mazury to region który słynie nie tylko ze swojej ciekawej historii, ale przede wszystkim z niezwykle urokliwych krajobrazów, największego skupiska jezior w Polsce. Nie bez przyczyny Warmia i Mazury są nazywane Krainą Tysiąca Jezior i uchodzą za "Zielone Płuca Polski". Tutaj chętnie inwestują ci, których interesują zyski z turystyki i ci, którym nie obca jest gospodarka proekologiczna. Duże obszary wolnej ziemi i stosunkowo małe zasiedlenie stwarzają szansę dalszego rozwoju regionu.Przez centrum miasta Olsztyna płynie wartkim nurtem, tworząc malownicze przełomy, rzeka Łyna. Kajakiem po Łynie można dopłynąć do wschodniej granicy polsko-rosyjskiej, a po jej przekroczeniu Pregołą do Kaliningradu.

Podobne prace

Do góry