Ocena brak

Warkocznica

Autor /Kornel Dodano /25.01.2012

Warkocznica to egzotycznie wyglądająca roślina cebulowa, kwitnąca pod koniec lata. Małe zielone kwiaty o purpurowych brzegach mają kształt gwiazdek. Są zebrane w dużo grono, na szczycie którego wyrasta pęk liści, podobnie jak u ananasa. Wstęgowane liście o falowanych brzegach tworzą rozety, z których wyrastają łodygi kwiatowe. Eucomis nadaje się na jesienne rabaty kwiatowe, które osłania południowy mur. Cegły podkreślą również bladą barwę roślin, które w innym otoczeniu mogłyby być niezauważalne. Warkocznice korzystnie wyglądają także posadzone w ogródku skalnym, na tle kamieni. Grona zielonych kwiatów stanowią świeży akcent wśród ciemniejących kolorów późnego lata i jesieni. Warkocznicę można z powodzeniem uprawiać też w pojemnikach i w okresie kwitnienia wystawiać na patio.

Cebule trzeba wykopać jesienią. Ponownie wysadzamy w maju. Najlepiej umieścić cebulę na głębokości około 15 cm. Odpowiedni rozstaw to 30-35 cm.

Roślina ta pochodzi z wyżynnych terenów i lubi jasne stanowiska.

W naturze Eucomis rośnie na podmokłych łąkach. W okresie wzrostu (lato) gleba powinna być wilgotna, lecz nie przesiąknięta wodą.

Rośnie dobrze w większości podłoży pod warunkiem, że są one żyzne i dobrze zatrzymują wilgoć.

Roślina ta pochodzi z Afryki Południowej i nie jest w pełni mrozoodporna. Jeśli jednak sprubujemy zostawić cebule w gruncie na zimę, trzeba je dobrze okryć. Warkocznica wymaga ciepłych, słonecznych stanowisk i osłony przed zimnem.

Roślinom trzeba usuwać martwe liście i łodygi kwiatowe. Najlepiej robić to późną jesienią. Korzystne też jest zasilanie nawozem potasowym.

Warkocznice najlepiej rozmnażać przez dzielenie cebul przybyszowych, które pojawiają się jesienią wokół dorosłej rośliny macierzystej.

Warkocznica nadaje się na kwiaty cięte. Rośliny utrzymują się w wodzie przez kilka tygodni.

Warto wiedzieć

W naszym klimacie nie można zostawić przez zimę cebul warkocznicy w gruncie. Wykopujemy je po zaschnięciu liści. 

Warkocznica jest odporna na ataki większości szkodników i chorób i rzadko wymaga zabiegów ochronnych.

Do góry