Ocena brak

Wady zgryzu

Autor /Aro Dodano /26.07.2011

- Tyłozgryz-śródustnie charakteryzuje się dotylnim ustawieniem łuku zębowego dolnego w stosunku do łuku zębowego górnego, powstają w wyniku zahamowania wzrostu doprzedniego dolego łuku zębowego

- Przodozgryz-charakteryzuje się doprzednim ustawieniem łuku zębowego dolengo w stosunku do górnego, powstają z powodu przyśpieszonego wzrostu doprzedniego łuku dolnego bądź zahamowania wzrostu doprzedniego łuku górnego, powoduje charakterystyczne zmiany w rysach twarzy, broda jest wysunięta ku przodowi.

- Zgryz otwarty-charakteryzuje się niedochodzeniem łuków zębowych do płaszczyzny okluzjii

- Zgryz krzyzowy-charkatrezyje się odwrotnym zbieraniem się zębów górnych i dolnych, wada ta wiąże się ze zwężaniem szczęki. W rysach twarzy występuje jednostronne zapadnięcie wargi górnej, wypuklenie wargi dolnej, obniżenie kąta ust i różnica w konfiguracji mięśni twarzy.

Zaburzenia spowodowane są wrodzonymi wadami zgryzu lub wadami nabytymi.Wady nabyte powstają w ciągu kilku pierwszych lat życia. Wywoływane są przez:

  • niedobory witaminowe (np. witaminy D),

  • nieodpowiednie układanie niemowlęcia w łóżeczku, sposób karmienia,

  • nieodpowiedni sposób oddychania (przez otwarte usta, spowodowany przerostem migdałka gardłowego, alergiami, stanami zapalnymi błony śluzowej nosa lub gardła),

  • nieodpowiedni sposób połykania, mówienia,

  • nawyk ssania (palca, wargi, przedmiotów),

  • urazy.

Najczęstszą przyczyną powstawania wad jest jednak próchnica zębów (szczególnie mlecznych) i jej następstwa, często prowadzące do przedwczesnej utraty zębów u dzieci. Przedwczesna utrata zębów mlecznych w konsekwencji wywołuje zaburzenia zgryzu, zahamowanie wzrostu kości szczęki oraz uszkodzenie procesu kształtowania się zawiązków zębów stałych. Przez to proces wymiany uzębienia przyspiesza się lub opóźnia, a kolejność wyrzynania się zębów stałych zostaje zaburzona (zęby są stłoczone, przemieszczone poza łuk zębowy, obrócone względem własnej osi).

Wady zgryzu mogą też być:

Wady dziedziczne występują rodzinnie i większości uwidaczniają się w okresie dorastania np. progenia, zgryzy otwarte i głębokie szkieletowe. Dziedziczą się też zburzenia zębowe takie jak braki zawiązków zębów lub diastemy.

Wady wrodzone powstają w okresie ciąży przed urodzeniem dziecka. Najczęściej występującym przykładem tych wad są rozszczepy podniebienia lub złożone zespoły budowy twarzy. Niektóre wady wrodzone w następnych pokoleniach mogą stać się dziedzicznymi.

Wady nabyte powstają po urodzeniu dziecka na skutek czynników:

  • wewnętrznych,

  • zewnętrznych,

Do czynników wewnętrznych należą różnego rodzaju choroby ogólne np. krzywica, zaburzenia hormonalne, choroba reumatyczna.

Czynniki zewnątrzpochodne to szkodliwe nawyki, (ssanie smoczka, palca, obgryzanie paznokci itp.), zaburzenia fizjologicznych czynności jamy ustnej np. oddychanie przez usta, wady wymowy, nieprawidłowe połykanie, wady postawy.

Najogólniej aparaty dzieli się na stałe i ruchome.

Elementy aparatu stałego, widoczne na powierzchni licowej zęba, to zameczki przyklejane klejem. Mogą być metalowe, z tworzyw sztucznych, porcelany, a nawet złota. Poza tym aparat składa się z pierścieni zakładanych na zęby trzonowe. Między zamkami a pierścieniami przebiegają druty, które systematycznie się wymienia, przeważnie raz na miesiąc. Aparaty stałe są przymocowane do zębów na około 2 lata, ale na tym leczenie się nie kończy. Równie długo trwa potem leczenie podtrzymujące za pomocą innego aparatu lub specjalnych szyn.  

Aparat ruchomy nosi się w nocy i przez kilka godzin w ciągu dnia. Im dłużej się go nosi, tym szybciej można oczekiwać wyleczenia wady. Pacjent może wyjąć go w każdej chwili. Aparaty te składają się z elementów utrzymujących (klamry) i mechanicznych (śruby, sprężyny). Są wykonane głównie z akrylu (może być kolorowy). Można je kontrolować rzadziej niż raz w miesiącu. Leczenie za pomocą aparatów ruchomych trwa 3-4 lata.

Podobne prace

Do góry