Ocena brak

WADY W BUDOWIE SZKIELETU U CZŁOWIEKA

Autor /KolesHaHa Dodano /06.08.2013

Wady wrodzone: Od urodzenia stwierdza się nieprawidłowości w układzie kostnym lub stawach, np.: wrodzona wada stawu biodrowego polega na tym, że głowa kości udowej jest nieprawidłowo osadzona w stawie biodrowym.

Zniekształcenia nabyte z powodu choroby: Istnieją groźne choroby, które pozostawiają trwa= łe ślady w postaci kalectwa lub ułomności, np.:

-    gruźlica kości lub stawów powoduje zniekształcenie kości lub kręgosłupa;

-    krzywica jest chorobą wieku niemowlęcego i wczesnego dzieciństwa. Jej przyczyną jest niedobór witaminy D. Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego osadzania w kościach soli mineralnych, głównie węglanu wapnia i fosforanu wapnia. U niemowlęcia dotkniętego krzywicą ciemiączka nie zrastają się przez długi czas, głowa staje się zniekształcona, opóźnia się wyrzynanie ząbków, powstają też zniekształcenia klatki piersiowej i miednicy.

Zniekształcenia nabyte z winy otoczenia: Powstają najczęściej w pienwszych miesiącach życia, np. na skutek niewłaściwego noszenia dziecka na rękach lub wczesnego zmuszania niemowlęcia do siedzenia, stania lub chodzenia.

Zniekształcenia nabyte z własnej winy: Najczęstsze wady to:

-    skrzywienie boczne kręgosłupa zwane skoliozą, powstaje na skutek nieprawidłowego siedzenia lub nierównomiernego noszenia ciężarów w rękach, co może spowodować podniesienie się jednego barku do góry, przegięcie tułowia w drugą stronę, w konsekwencji nierówny chód. Narządy wewnętrzne, przede wszystkim serce, płuca, żołądek, wątroba, jelita są w dużym stopniu uciskane, co utrudnia ich pracę:

-    garbienie się może być też wadą wyniesioną z wczesnego dzieciństwa, powoduje złe warunki dla pracy płuc i serca, co odbija się na zdrowiu.

Płaskostopie jest to zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się fizjologicznych sklepień, w wyniku czego stopa staje się płaska. Przyczyną tego rodzaju wady może być:

-    osłabienie mięśni i więzadeł stopy,

-    noszenie niewłaściwego obuwia,

-    nadwaga. 

Podobne prace

Do góry