Ocena brak

Wady rozwojowe macicy

Autor /kenna Dodano /13.01.2012

U człowieka, podobnie jak u innych naczelnych, macica jest narządem nieparzystym i symetrycznym ustawionym pośrodkowo. Natomiast u niższych ssaków macica jest parzysta, ponieważ powstaje z dwóch niezrastających się z sobą przewodów przypranerczowych, które u wyższych zlewają się częściowo w jeden twór, późniejszą pojedynczą macicę i pochwę; tylko górne odcinki przewodów przypranerczowych, z których rozwijają się jajowody nie łączą się z sobą i pozostają parzyste. Stąd większość wrodzonych wad rozwojowych należy tłumaczyć zahamowaniem czy powstrzymaniem rozwoju. I tak można oczekiwać, że zazwyczaj w ogólnej hipogcnitalnej budowie konstytucyjnej jest nią objęta również macica; jest ona wówczas nadzwyczaj mała, niedokształcona i również pod względem swej formy zewnętrznej może wykazywać cechy dziecięce (uterus infaritilis). To powstrzymanie rozwoju dotyczyć może nie tylko trzonu pod względem jego wielkości, lecz również ukształtowania dna macicy (uterus planifundiLS s. simpUx).

Do bardzo rzadkich wad rozwojowych należą przypadki braku zrośnięcia się z sobą przewodów przypranerczowych; występują wtedy dwie oddzielne macice — macica podwójna (uterus didelphus s. duplex); zboczenie to obejmować może również pochwę (vagina duplex). Jeżeli brak zrośnięcia się przewodów przypranerczowych ogranicza się tylko do górnej części, wtenczas w kierunku jajowodów macica podzielona jest symetrycznie na dwie odnogi — powstaje macica dwurożna (uterus bicorms); w asymetrycznym niedorozwoju tego rodzaju wytwarza się jedna tylko odnoga, powstaję macica jednorożna (uterus unicomis). Jeżeli macica jest zewnętrznie jednolita, wewnątrz jednak podzielona na dwa przewody, to nazywamy ją macicą przedzieloną (uterus septus). Wreszcie zahamowanie rozwoju polegać może na tym tylko, że pośrodkowo w górnej części macicy zaznacza się nieznaczne wpuklenie — macica łukowa ta (uterus arcuatus). Między tymi typami głównymi występują liczne formy przejściowe.

Wymienione wady rozwojowe mogą nie stanowić przeszkody w zajściu w ciążę, a lżejsze ich postacie nawet w odbyciu prawidłowego porodu.

Podobne prace

Do góry