Ocena brak

W jaki sposób następuje wymiana płynów w organizmie?

Autor /Serce Dodano /31.01.2012

Trochę jak plastry miodu, nasze ciała są zbudowane z komórek, pomiędzy którymi znajdują się maleńkie przestrzenie. Właśnie przez te przestrzenie przenikają płyny tkankowe. W naszym organizmie odbywa się nieustanny ruch polegający na wymianie wody pomiędzy komórkami, krwią i płynem śródmiąższowym.

Komórki (w 80% złożone z wody) muszą się odżywiać, a pożywieniem są składniki odżywcze rozpuszczone we krwi (w 60% złożonej z wody); jednocześnie, spełniając swoje funkcje, produkują dwutlenek węgla i inne uboczne produkty przemiany materii, które muszą zostać usunięte. Pracę tę wykonuje się za pośrednictwem płynu tkankowego. Uboczne produkty przemiany materii przenikają przez ścianki komórki do płynu tkankowego, a następnie przez ścianki naczyń krwionośnych do krwi, podczas gdy pokarm, w formie tlenu i innych substancji chemicznych, jest w ten sam sposob przekazywany z krwi do komórek przez płyn tkankowy. Ostatecznie sam płyn tkankowy po skończonej pracy przedostaje się do układu krwionośnego.

Podczas gdy większość płynów wchodzi bezpośrednio do krwi, pewna ich część powraca tam drogą pośrednią po przejściu przez układ chłonny (limfatyczny) - układ, który kontroluje rozprzestrzenianie się chorób w organizmie, i który transportuje cząsteczki takie jak cząsteczki białek, zbyt duże, aby mogły przeniknąć przez ścianki naczyń włosowatych do krwiobiegu.

Uboczne produkty przemiany materii z komórki muszą zostać usunięte z organizmu, zatem wędrują krwiobiegiem do nerek, gdzie krew zostaje przefiltrowana w celu wyodrębnienia szkodliwych substancji. Następnie zostają rozpuszczone w moczu, składającego się głównie z wody. Mocz przechodzi do pęcherza moczowego, gdzie gromadzi się, zanim zostanie wydalony.

Dodatkowe ilości wody organizm traci wraz z wydychanym powietrzem oraz z potem. Niewielka jej ilość znajduje się także w kale. W sumie dorosły człowiek traci w normalnych warunkach około 1,5 litra wody dziennie.

Poziom wody w organizmie musi być mniej więcej stały, jeśli wszystkie funkcje życiowe mają być właściwie spełniane. Skoro nieustannie tracimy płyny wyżej wymienionymi drogami, musimy je uzupełniać w takim samym tempie. Niewielka ilość wody znajduje się w pokarmie stałym, jednak resztę trzeba uzupełniać podczas picia. W normalnych warunkach i niezbyt wysokiej temperaturze człowiek, poza przyjmowaniem zwykłej ilości pokarmów, potrzebuje średnio co najmniej dwie trzecie litra wody dziennie. W czasie upałów, podczas choroby lub przy intensywnym wysiłku fizycznym pocący się organizm traci więcej wody niż normalnie, co zwiększa zapotrzebowanie na wodę. Zatem woda jest jeszcze bardziej potrzebna do życia niż jedzenie, w tym znaczeniu, że aby normalnie funkcjonować, musimy codziennie uzupełniać ubytki płynów. Przez dzień lub dwa możemy odmówić sobie pożywienia bez szkody dla zdrowia, gdy tymczasem bez wody długo nie wytrzymamy. Należy koniecznie pamiętać, że jeśli z jakiejkolwiek przyczyny ktoś nie przyjmuje pożywienia, musi on pić więcej niż zwykle po to, by dostarczyć organizmowi płynów, których źródłem był dotąd pokarm stały, na przykład owoce i warzywa.

Podobne prace

Do góry