Ocena brak

W jaki sposób następuje odnawianie się skóry?

Autor /Serce Dodano /31.01.2012

Komórki tworzące najniższą warstwę naskórka stale się dzielą. Komórki starsze, w miarę powstawania nowych, są przesuwane ku powierzchni skóry. Każda nowopowstała komórka zaczyna powoli rogowacieć, czyli wypełniać się keratyną - białkiem włóknistym, odpornym na działanie czynników chemicznych. Proces przemieszczania się komórek ku powierzchni trwa 3-4 tygodnie, po czym te komórki obumierają i są usuwane w postaci drobnych, ledwo widocznych łusek.

W dolnej części naskórka leżą rozproszone melanocyty. Te komórki wytwarzają melaninę -barwnik chroniący skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, docierającego wraz ze światłem słonecznym. Energia promieniowania pochłaniana jest przez melanocyty, powodując szereg reakcji chemicznych, w wyniku których powstaje melanina i ciemnieje skóra. To zjawisko daje opaleniznę. Melanina przesuwana jest na powierzchnię skóry i złuszczana wraz z obumarłymi komórkami, dlatego opalenizna blednie po jakimś czasie.

Zbyt intensywne opalanie prowadzi do oparzeń skóry, powodując bolesne zaczerwienienie i złuszczanie naskórka. Im jaśniejsza karnacja, tym większe ryzyko oparzenia, gdyż organizm nie wytwarza wtedy dostatecznej ilości melaniny.

Podobne prace

Do góry