Ocena brak

Vestia foetida

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Przypominając nieco cytrynową fuksję, ta krewna pomidora jest niezwykłą rośliną szklarniową. Hodując Vestia foetida w domu, należy starannie wybrać dla niej miejsce, gdyż błyszczące, wiecznie zielone liście są bardzo klujące, kiedy się je ułamie lub nawet tylko otrze ręką. Wiele ładnych, cylindrycznych kwiatów w cytrynowym kolorze, pojawia się przez całą wiosnę aż do połowy lata, rosnąc na tle intensywnie zielonych liści. Na miejscu kwiatów wyrastają niewielkie żółte owoce. Ta pochodząca z Chile roślina najlepiej czuje się w szklarni lub oranżerii. W cieplejszych regionach może rosnąć na dworze przy murze zwróconym na południe lub południowy wschód. Jeśli zostanie zniszczona przez mróz, zwykle odżywa, zwłaszcza przy dobrze rozwiniętym systemie korzeni.

Vestia foetida potrzebuje zupełnie nie ogrzewanego, ale zabezpieczonego przed mrozem środowiska o optymalnej zimowej temperaturze 0-5°C. Podczas letnich upałów okazy rosnące "pod szkłem" powinny mieć zapewnioną odpowiednią wentylację.

Roślina rozwija się najlepiej w pełnym świetle słonecznym.

Podlewamy Vestia foetida obficie w okresie wzrostu za każdym razem, kiedy powierzchnia kompostu zacznie już przesychać. Okazy posadzone w kwietnikach wymagają dużych ilości wody szczególnie podczas letnich upałów. W zimie redukujemy ilość podawanej tej roślinie wody.

Nie wymaga podwyższania poziomu wilgotności.

Rośliny w kwietnikach nawozimy, co miesiąc w okresie wzrostu. Okazy rosnące na stałe na rabatach dożywiamy wiosną nawozem ogólnego stosowania.

Zbyt gęsto rosnące rośliny przesadzamy na wiosnę do kompostu na bazie gliny o dobrym drenażu. Duże okazy można umieścić w ogrodzie.

Tę roślinę łatwo wyhodować z nasion, które sadzimy "pod szkłem" zimą, by na jesieni otrzymać dobrze wyrośnięte okazy. Nadają się do tego również półzdrewniałe sadzonki pędowe.

GDY ZAUWAŻYSZ

Suche warunki Rośliny szklarniowe rosnące przy ścianie źle znoszą suszę. Potrzebują wówczas dużo substancji organicznych zawartych w kompoście.

Podobne prace

Do góry