Ocena brak

Używki - Tytoń

Autor /Tytus Dodano /30.09.2011

Niedługo po tym jak Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę pojawił się w Europie dziwny zwyczaj - palenie tytoniu. Tajemnicza roślina, czczona przez Indian niemal jak bóstwo, stała się w krótkim czasie źródłem jednej z największych rozrywek ludzkości. Obok popularnych papierosów przybrała również postać cygara.

Tytoń towarzyszył Indianom Ameryki Południowej od zawsze. Kubański etnolog i pisarz Fernando Ortiz, autor książki "O tytoniu i trzcinie cukrowej" tak w 1940 roku opisywał życie Indian Taino, mieszkających na Antylach: "Tytoń należał do mitu, religii, magii, polityki i medycyny, bez niego nie mogły obejść się żadne święta plemienne, wojny, obrzędy publiczne czy rodzinne." Liście rośliny, która odgrywała w ich życiu tak wielką rolę, zwijano w prosty wałek zwany cohibia. Paląc ją wpadano w trans, który umożliwiał kontakt z bogami i doznawanie wieszczych wizji.

Współcześnie tytoń uprawiany jest niemal na całej kuli ziemskiej. Jednak nikt nie kwestionuje pozycji światowego lidera zajmowanej przez Kubę. Poza sprzyjającymi warunkami naturalnymi najważniejszy jest sposób uprawy tytoniu, wzbogacany i przekazywany od stuleci z pokolenia na pokolenie.

Tytoń przechodzi wiele etapów obróbki zanim stanie się cygarem. W zależności od tego, na jaką część cygara zostanie przeznaczony jest poddawany różnym formom uszlachetniania. Liście pozbawiane są nerwu głównego i dzielone pod względem rozmiaru, koloru i faktury. Środek o ustalonej grubości i długości formowany jest ręcznie z wręcz zegarmistrzowską dokładnością. Ze specjalnie wybranych liści wycina się tzw. "łzę" - fragment, który wieńczy dzieło. Kropla żywicy spaja ostatni liść. Pozostaje tylko nakleić znaczek firmy i zapakować cygara do pudełek.

Można wymienić 106 różnych czynności, od kiełkowania ziarna po pakowanie do pudełek, przy których nie stosuje się ani jednej maszyny. Tak przynajmniej zapewniają trzy największe w Hawanie firmy produkujące cygara.

Podobne prace

Do góry