Ocena brak

Uzębienie homo- i heterodontyczne

Autor /judy Dodano /06.01.2012

Nowozdobyta czynność rozcierania pokarmów doprowadziła również do podziału pracy; jedna grupa zębów służy do chwytania, druga do odgryzania kęsów, jeszcze inna do mielenia pokarmów. Z homodontycz-nego uzębienia gadów, składającego się z pierwotnej formy jednorodnych, stożkowatych zębów, powstała wyższa postaćuzębienie heterodontyczne ssaków. Powstają różniące się od siebie grupy zębów: siekacze, kły, przedtrzonowe i trzonowe.

Wraz z ograniczeniem wymiany zębów, czynnością żucia i wzrastającym obciążeniem zęba zmienia się również jego umocowanie w szczękach. U gadów widzimy jeszcze połączenie kostne lub więzadłowe końca szczękowego zęba z kością szczęki; u ssaków rozwija się korzeń osadzony w szczękach i powstaje urządzenie utrwalające go.

Nie wszystkie jednak ssaki mają uzębienie heterodontyczne. Wskutek procesów redukcyjnych np. wieloryby zyskały wtórnie uzębienie jednokształtne. Nietoperze w swym rozwoju osobniczym inają oba filogenetyczne stopnie: zęby mleczne zbudowane są według typu homodontycznego, zęby stałe według — heterodon tycznego. Jednak i tutaj równozębność mlecznego pokolenia zębów jest objawem rozwoju wstecznego.

Podobne prace

Do góry