Ocena brak

UZALEŻNIENIE OD GIER KOMPUTEROWYCH

Autor /henio Dodano /10.04.2011

Gry komputerowe są najbardziej rozpowszechnionym oprogramowaniem. W wielu domach komputer jest po to, aby dzieci miały zajęcie (grały) i nie przeszkadzały rodzicom. Istnieją gry, które umożliwiaj dzieciom obycie się z komputerem, zdobywanie sprawności, refleksu, spostrzegawczości, mające walory poznawcze, edukacyjne a także dające rozrywkę.

Częściej jednak w grach dominuje przemoc i agresja, dosłownie “ociekają krwią”.

W telewizji dziecko jest obserwatorem przemocy a podczas gry sprawcą przemocy. Naciskając klawisz bije przeciwnika, strzela z pistoletu, obcina mieczem głowę a więc przyzwyczaja się do zabijania i zadawania bólu” – do takich wniosków doszła profesor Laura Grossman z Uniwersytetu San Antonio po dwóch latach badań nad wpływem agresywnych gier komputerowych na zachowanie dzieci i młodzieży. Jej zdaniem takie gry mają najbardziej destrukcyjny wpływ na psychikę młodego człowieka. Z danych opublikowanych przez amerykańskie ministerstwo zdrowia wynika, iż co czwarte amerykańskie dziecko i nastolatek maj niebezpiecznie agresywne zachowania.

Media w Polsce coraz częściej informują nas o takich zachowaniach młodych ludzi, nauczyciele też dostrzegają wzrost przejawów agresji wśród uczniów. Staje się to coraz powszechniejsze zjawisko.

Ogromnym zagrożeniem dla dzieci jest wirtualna rzeczywistość (VR – virtual reality ) już dzisiaj określana mianem narkotyku XXI w. VR ( w Polsce jeszcze jest to zjawisko marginalne) jest technologi umożliwiającą wejście i działanie w świecie wygenerowanym przez komputer, z wielką ilością efektów specjalnych, gdzie człowiek czuje się jak w świecie rzeczywistym. Jest tam najważniejszą osobą, która może zrobić wszystko na co przyjdzie jej ochota.

To wszystko powoduje, że często osoby uzależnione od komputera nie mogą się bez niego obejść, mają problemy ze skupieniem się, tracą kontakt z rzeczywistością. Często mają coraz większe problemy z komunikacją międzyludzką i nie potrafią znaleźć się w realnym świecie. Z biegiem czasu ten stan się pogłębia. Zakaz korzystania z komputera przyjmowany jest agresją i atakami histerii.

Podobne prace

Do góry