Ocena brak

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej

Autor /gregory Dodano /03.12.2013

Stabilność stawu promieniowo-łokciowego w okolicy nadgarstka zapewniają: chrząstka trójkątna oraz więzadło grzbietowe i dłoniowe.

Niekiedy uraz nadgarstka jest odpowiednio silny aby uszkodzić wymienione stabilizatory, co oznacza destabilizację stawu.

Ból i zniekształcenie nadgarstka, włącznie z uwypukleniem się po stronie grzbietowej zdestabilizowanej głowy kości łokciowej przy pronacji przedramienia (rzadziej ma miejsce podwich-nięcie dłoniowe). Objawy radiologiczne są typowe - odstawanie kości łokciowej od kości promieniowej lub jej przemieszczenie grzbietowe albo dłoniowe oraz przesunięcie obwodowe kości do poziomu powierzchni stawowej kości promieniowej (w warunkach normy głowa kości łokciowej znajduje się około 3 mm poniżej).

Postępowanie

Uzyskanie wygojenia rozdartej chrząstki trójkątnej jest trudne gdyż podobnie jak łąkotki kolana jest ona tworem nieunaczynionym. Mimo to, niekiedy można uzyskać wygojenie, pod warunkiem unieruchomienia ręki w opatrunku gipsowym ramiennym.

Warunkiem uzyskania powodzenia jest sprawdzenie pod monitorem w jakim ustawieniu przedramienia dochodzi do prawidłowego ustawienia się zdestabilizowanej głowy kości łokciowej w stosunku do dalszej nasady kości promieniowej. Jeśli to postępowanie nie przyniesie spodziewanego efektu, pozostaje leczenie operacyjne.

 

Podobne prace

Do góry