Ocena brak

Uszkodzenia stawu obojczykowo-barkowego

Autor /carbonara Dodano /02.12.2013

Do destabilizacji stawu barkowo-obojczykowego dochodzi zazwyczaj pod wpływem urazów bezpośrednich barku (sporty kontaktowe, kolarstwo, jeździectwo itp.).

Objawy

Na czoło objawów wysuwa się ból oraz tzw. balotowanie obojczyka pod wpływem ucisku (objaw klawisza). W uszkodzeniach więzadeł obojczykowo-barkowych i kruczo-obojczykowych stwierdza się stałą dysfigurację - charakterystyczny schodek wytworzony przez przemieszczony ku górze barkowy koniec obojczyka. Objaw ten nasila się przy obciążeniu kończyny.

Postępowanie

Leczenie musi być dostosowane do 3-stopniowego podziału Tossy-Heppen-stalla. 1 tak, w stopniu 1 oraz w stopniu 2 (uszkodzenia tylko więzadeł barko-wo-obojczykowych) wystarcza z reguły leczenie zachowawcze. W stopniu 3 -kiedy to uszkodzeniu ulegają także więzadła kruczo-obojczykowe - konieczne jest leczenie operacyjne, z uwagi na całkowitą destabilizację stawu.

Leczenie zachowawcze polega na unieruchomieniu kończyny w opatrunku ósemkowym lub opatrunku Sayra. W obydwu przypadkach chodzi o zaryglowanie barkowego końca obojczyka w stawie sposobem ściągnięcia łopatek ku tyłowi i wywarcia ucisku na balotujący obojczyk. Unieruchomienie trwa do tygodni.

Uwaga! Powszechnie stosowane unieruchomienie kończyny w opatrunku typu Yelpean czy Dessoulta jest bezużyteczne!

 

Podobne prace

Do góry