Ocena brak

Uszkodzenia pełne

Autor /carbonara Dodano /02.12.2013

W obrębie kończyny górnej wystarcza zazwyczaj unieruchomienie przez 3-4 tygodnie. Leczenie operacyjne wskazane jest tylko w przypadku interpozycji tkanek lub nie dającego się nastawić zwichnięcia (np. w obrębie kciuka czy łokcia). Niekiedy, w nawracających podwichnięciach czy zwichnięciach potrzebne są późne zabiegi rekonstrukcyjne.

W obrębie kończyny dolnej skutki pozostawienia nie naprawionego więzadła mogą pociągać za sobą bardzo duże upośledzenie funkcji, szczególnie stawu skokowego lub kolanowego.

U młodych sportowców wyniki leczenia zachowawczego uszkodzeń więzadłowo-torebkowych stawu skokowego są niezadowalające, toteż wskazane jest wykonywanie artrogramu i jeśli np. wykaże on przerwanie przedniego więzadła skokowo-strzałkowego i piętowo-strzałkowego, konieczny jest zabieg operacyjny.

Co się tyczy kolana, to silny m. czworogłowy może często skompensować osłabione więzadła bez względu na sposób leczenia. Jednak całkowite przerwanie więzadeł pobocznych kolana należy leczyć operacyjnie.

Uszkodzenia więzadeł krzyżowych leczy się z zasady operacyjnie - patrz str. 236.

Uszkodzeniu więzadeł zawsze towarzyszy różnie nasilone uszkodzenie błony maziowej, co przyczynia się do następczych zmian zwyrodnieniowych. Zaburzenia czucia proprioceptywnego w torebce stawowej mogą w następstwie uszkodzeń więzadeł upośledzać stabilność stawu.

 

Podobne prace

Do góry