Ocena brak

Uszkodzenia częściowe

Autor /carbonara Dodano /02.12.2013

W okresie ostrym wskazane jest unieruchomienie przez okres kilku dni i stosowanie zimna. W urazach stawu skokowego najczęściej wystarcza tylko nałożenie właściwie napiętych pasów przylepca.

Pasy przylepca nakłada się w ten sposób, aby odciążyć uszkodzone więzadło.

W przypadkach tylko miejscowej tkliwości, dobrze ograniczonej i niewielkiego obrzęku wskazana jest blokada nowokainowa (kilka mililitrów) z dodatkiem 1500 j. hialuronidazy, w celu przyspieszenia wchłonięcia krwiaka. Następnie wskazane jest opaskowanie przylepcem przez okres kilku tygodni. W przypadku sportowca konieczne jest zawieszenie treningów na okres kilku tygodni.

Trzeba zaznaczyć, że ból w miejscu uszkodzonego więzadła może trwać niekiedy przez wiele miesięcy.

Uszkodzenia ograniczone jedynie do troczków i pochewek ścięgien można leczyć z powodzeniem sposobami fizykoterapii.

Niebezpieczeństwa związane z miejscowym stosowaniem kortyzonu. Badania biomechaniczne i mikroskopowe więzadeł poddawanych wstrzyknięciom wykazały, że dochodzi do ich osłabienia na obciążenie w granicach ok. 40%, przy czym stan ten utrzymuje się co najmniej przez rok.

Badania w mikroskopie elektronowym wykazują, że następstwem tego są: zniszczenie fibrocytów, zmiany we włókienkach i odkładanie kryształków kor-tykosteroidów. Dowodzi to destrukcyjnego wpływu kortyzonu na gojenie i potwierdza kliniczne spostrzeżenia co do osłabienia, a niekiedy przerywania się więzadeł po zastosowaniu kortyzonu.

 

Podobne prace

Do góry