Ocena brak

Usprawnianie po uszkodzeniach nerwów obwodowych

Autor /gregory Dodano /03.12.2013

Do uszkodzenia nerwów obwodowych dochodzi tak w zranieniach otwartych, jak i zamkniętych (stłuczenie, ucisk), w złamaniach kości i zwichnięciach stawów. W stłuczeniach i rozciągnięciach, powodujących przejściowe upośledzenia czynności nerwu jego czynność powraca samoistnie w ciągu kilkunastu dni.

Cięższym uszkodzeniem jest przerwanie włókien osiowych i osłonki. W razie przerwania tylko włókna osiowego nerw regeneruje się samoistnie i wystarcza leczenie zachowawcze. Przerwania pełne natomiast wymagają operacyjnego zespolenia nerwu umożliwiającego regenerację jego włókien.

Włókno osiowe wzrasta od 1 do 1,5 mm na dobę. przy czym regeneracja rozpoczyna się po około 40 dniach od uszkodzenia.

Podstawowym zadaniem usprawniania jest zapobieganie degeneracji mięśni oraz ich zanikowi. Dlatego codziennie wykonuje się zabiegi elektrostymulacji, w których porażone mięśnie napinają się pod wpływem działania prądu galwanicznego.

Dwa razy dziennie należy też wykonywać ruchy bierne porażonej kończyny oraz ćwiczenia czynne z oporem nie porażonych grup mięśniowych. Ćwiczenia te zapobiegają przykurczom, pozwalają na utrzymanie pełnej ruchomości stawów oraz wspomagają krążenie żylne porażonej kończyny.

W celu zapobiegnięcia destabilizacji stawów uszkodzoną kończynę unieruchamia się w specjalnym stabilizatorze.

Ważnym zadaniem usprawniania jest też przyspieszenie regeneracji włókien nerwowych, a tym samym ożywienie mięśni. W tym celu uszkodzoną kończynę utrzymuje się przez całą dobę w specjalnym ocieplaczu, w którym temperatura wynosi 37-38°C. Wskazane są też zabiegi ciepłolecznicze, takie jak okłady parafinowe lub borowinowe.

Wraz z zakończeniem regeneracji nerwu należy przerwać stosowanie elek-trostymulacji i podgrzewania kończyny, a rozpocząć intensywne ćwiczenia w celu przywrócenia pełnej siły, masy i wytrzymałości mięśni.

 

Podobne prace

Do góry