Ocena brak

Upadek Cesarstwa Rzymskiego - Sytuacja gospodarcza i społeczna imperium w II wieku

Autor /Narcyz Dodano /08.11.2011

Aby rzymianie mogli bronić imperium musieli zwiększyć wydatki na siły zbrojne a także stworzyć ruchome armie. Podniesiono kwoty podatków co rujnowało średniozamożne społeczeństwo. Chcąc też zabezpieczyć się przed opuszczeniem gruntów przez rolników i zagwarantować stały dopływ podatków cesarze przystąpili stopniowo do przywiązywania chłopów do uprawnych gruntów. Stosowano przemoc w stosunku do tych ludzi którzy nie chcieli płacić.

Chłopi woleli zrezygnować z własnej niezależności oddając się pod opiekę arystokratom którzy pełniąc wysokie urzędy mogli ochronić ich przed gwałtami. Osłabienie wolnego chłopstwa utrudniało rekrutację do armii, która przecież z tej grupy społecznej brała swych najlepszych żołnierzy. Widomą oznaką trudności państwa stała się inflacja. Cesarze psuli monetę dodając do srebra coraz większą część nieszlachetnego metalu aby w ten sposób zwiększyć liczbę sztuk będących w ich dyspozycji. Załamanie stabilności monety miało fatalne skutki dla wszystkich tych warstw które były związane ściśle z rynkiem, a więc przede wszystkim kupców i rzemieślników.

W ciągu III w znacznie zmniejszyła się liczba niewolników. Pracowali tak jak wcześniej w domach lecz już w mniejszym stopniu stosowano ich do uprawy ziemi. Wielcy właściciele ziemscy II i III wieku zmuszeni byli dzielić swe dobra na działki które wypuszczali w długotrwałe dzierżawy rolnikom, zwanych koloniami.

Podobne prace

Do góry