Ocena brak

Ukwap dwupienny

Autor /Florenty909 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina wieloletnia, 5-20 cm wysokości, z rozłogami i podnoszącą się lub prosto wznoszącą się, nie rozgałęzioną łodygą. Lo-patkowate lub odwrotnie jajowate liście odziomkowe zebrane w rozetkę; równowąskolancetowate, z przodu zaostrzone liście łodygowe przylegają do łodygi; wszystkie liście z wierzchu owłosione albo nagie, pod spodem biało wełnisto-fil-cowate, a poza tym jednonerwowe. Roślina dwupienna, stąd nazwa. Kwiaty rurkowate zabarwione różowo lub purpurowoczerwone, w małych koszyczkach, zebranych po 3-12 w szczytowe podbaldachy; wyrostek na listkach okrywy biały lub czerwony. Kwiatostany prawie białe, żółtawobiałe, żółte, bladoróżowe do głęboko czerwonych. Nadają się także na suche bukiety.

Siedlisko: Wrzosowiska, bory sosnowe, półsuche murawy, ubogie hale, suche zarośla; chętnie na glebach piaszczystych, ubogich w wapń; do 2400 m n.p.m.  

Rozmieszczenie: Prawie cała Europa, na południu - tylko w górach; w Polsce pospolity na całym niżu i w górach aż po piętro kosówki.

Okres kwitnienia: Od maja do lipca.

Substancje, zawarte w roślinie: Kwiaty czerwone: garbniki i gorycze, olejki eteryczne i żywice, fitosteryna, kwasy aerosolowe. Kwiaty żółte: oprócz wyżej wymienionych składników, chelichryzon, karotenoidy, flawonoidy, kumaryna, glikozydy i skopoletyna.

Zastosowanie i działanie: Żółciopędny, przy chronicznych schorzeniach dróg żółciowych i kamieniach żółciowych; łagodny środek przy schorzeniach nerek i pęcherza.

Przyrządzanie i stosowanie: Stosuje się przeważnie kwiaty żółte (Gnaphalium arenarium, Flores Stoechados\. 1-2 LH jako napar; WLH: Gnaphalium arenarium (świeża kwitnąca roślina); spagyrik.

Termin zbioru: Od maja do lipca.

Podobne prace

Do góry