Ocena brak

Tytoń skrzydlaty

Autor /Kornel Dodano /25.01.2012

Dużym atutem uprawianego pospolicie tytoniu jest miły i mocny zapach, który wypełnia cały ogród. Zawadą można natomiast uważać to, że trąbkowate kwiaty tej rośliny otwierają się dopiero wieczorem. Krzyżówki hodowlane (występujące w kolorach: białych, różowych i czerwonych) tracą, niestety, intensywny aromat rośliny macierzystej, choć najblizsza ideału jest odmiana 'Dwarf White Bedder'. Jej białe wonne kwiaty pachną bardzo ładnie, a poza tym otwierają się już w dzień. Tytoń szkrzydlaty, którego ojczyzną jest Ameryka Południowa, to zasadniczo roślina wieloletnia, lecz w Europie traktuje się ją jako jednoroczną, W łagodniejszych, nie narażonych na silny mróz regionach można przezimować korzenie tytoniu. Odrosty wydadzą wówczas kwiaty na poczatku lipca. Samosiejki mogą stać się dużym utrapieniem i na ogół tracą zalety rośliny macierzystej.

Tytoń skrzydlaty wysadzamy do gruntu, gdy minie ryzyko przymrozków, czyli nie wcześniej niż w drugiej połowie maja. Nasiona najlepiej wysiać pod szkło między III a IV, w temp. 21-24°C. Nasion nie przykrywamy, gdyż do wzrostu potrzebują światła. Kiełkowanie trwa od 5 do 20 dni.

Rośliny te lubią miejsca słoneczne, ale dobrze rosną również na lekko zacienionych.

Nowo posadzony tytoń skrzydlasty wymaga regularnego podlewania, zwłaszcz przez pierwszy miesiąc. W suchym podłożu roślina może zmarnieć.

Tytoń wymaga gleby żyznej oraz przepuszczalnej. Przed sadzeniem dodajemy rozłożonego kompostu.

Większość odmian znosi przeciwności pogodowe. Najlepiej uprawiać odmianę 'Domino' albo 'Nicki', które znoszą upały, silny deszcz i wiatr. Jeśli tytoń skrzydlaty zasadzimy wśród innych roślin, staną się one osłoną dla naszych jednorocznych.

Obrywamy czubki sadzonek, żeby się rozrastały. Można też uszczykiwać zaschnięte główki kwiatowe.

Tytoń rozsadzamy przez podział korzeni lub wysiewamy nasiona do gruntu.

Łacińska nazwa Nicotiana pochodzi od nazwiska posła francuskiego, który jako pierwszy przywiózł do Francji nasiona otrzymane w darze od Hiszpanów.

Warto wiedzieć

Kolonie mszyc wokół pąków kwiatowych mogą zdziesiątkować rośliny. Należy używać odpowiednich środków. 

Siewki tytoniu skrzydlatego są przysmakiem ślimaków. Najlepiej więc do gruntu wysadzać duże rośliny i bacznie je obserwować.

Podobne prace

Do góry