Ocena brak

Tyłozgięcie macicy

Autor /karanga Dodano /22.11.2013

Określenie. Nieprawidłowe przegięcie trzonu macicy względem szyjki ku tyłowi. Kąt między trzonem a szyjką otwiera się ku tyłowi, a nie — jak w warunkach prawidłowych — ku przodowi. Rozróżniamy tyłozgięcie wolne (retrofl»xio uteri libera), w którym trzon macicy udaje się odprowadzić ku przodowi, oraz tyłozgięcie ustalone (re-troflexio uteri fixata), w którym zrosty po-zapalne utrzymują macicę w nieprawidłowym ułożeniu.

Przyczyny. Może to być nieprawidłowość wrodzona lub nabyta w następstwie stanów zapalnych przydatków oraz otrzewnej mied-nicznej.

Objawy. Bóle w okolicy krzyżowo-lędź-wiowej, bolesne i przedłużone miesiączki, wzmożona pobudliwość nerwowa. Tyłozgięcie ustalone może być przyczyną poronienia najczęściej w 3 miesiącu ciąży.

Leczenie. Jeśli tyłozgięcie nie powoduje żadnych dolegliwości, nie wymaga leczenia. Wskazaniem do operacji korekcyjnej są tylko te przypadki, które powodują bóle okolicy krzyżowo-lędżwiowej lub są przyczyną bolesnego miesiączkowania. Rodzaj zabiegu operacyjnego zależy od tego, czy chora jest w wieku rozrodczym i czy ma zamiar w przyszłości rodzić, czy też nie. Zakładanie krążków do pochwy w celu utrzymania macicy w prawidłowym ułożeniu jest w praktyce coraz rzadziej stosowane jako mało skuteczne.

Podobne prace

Do góry