Ocena brak

Tygrysówka pawia

Autor /Kornel Dodano /25.01.2012

Należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae), dziko rośnie w Ameryce Południowej. Dobrze znany jest tylko jeden gatunek -Tygrysówka pawia (T.pavonia). Nazwa, od łacińskiego słowa tigris - tygrys, pochodzi od rysunku na płatkach. Organem podziemnym jest bulwa o średnicy ok. 3 cm, okryta brązowymi łuskami. Liście mają do 40 cm długości, a pęd osiąga wysokość 25-45 cm. Kwiaty składają się z 6 płatków, z których trzy zewnętrzne są okazałe, wewnętrzne natomiast znacznie mniejsze. Odmiany różnią się przede wszystkim barwą kwiatów i plamek. Kwitnienie trwa od lipca do września.

Tygrysówka najładniej wygląda wśród bylin o ciemnych liściach, a także w niewielkich grupach w pobliżu niskich iglaków. Należy ją sadzić w glebie żyznej, próchnicznej, w miejscach słonecznych lub półcienistych. Może rosnąć także w pojemnikach.

Bulwy w końcu kwietnia zagłebia się w ziemi na 5-7 cm, co 10-12 cm, w grupach po kilka lub kilkanaście. Pod koniec września wykopuje się je, suszy przez miesiąc (w temperaturze 17°C), a w okresie zimowego spoczynku przechowuje w pomieszczeniu, w temperaturze 2-5°C, przykryte trocinami lub piaskiem.

Podobne prace

Do góry