Ocena brak

Turzyca japońska

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Roślina ta sprzedawana jest jako Carex oshimensis 'Evergold' lub Carex morrowii 'Evergold'. Jest to jedna z najlepszych turzyc do uprawy w domu i ogrodzie. Można ją hodować w doniczce w chłodnym pomieszczeniu (na werandzie lub w dobrze oświetlonym pokoju od północy). Latem może też rosnąć w donicy na tarasie bądź patio. W cieplejszych, niemal pozbawionych mrozu rejonach - także w ogrodzie. Prezentowana odmiana nie jest ekspansywna - nie ma podziemnych wąsów ani rozłogów i wyróżnia się wspaniałą, dynamiczną formą, dzięki czemu stanowi świetny kontrast dla wielu innych roślin. W nowoczesnych wnętrzach jej wysmukłe liście dobrze komponują się z surowymi ścianami, chromem i szkłem. Turzyca 'Evergold' będzie rosnąć także w podłożu składającym się z otoczaków, które dobrze pasują do nowoczesnej scenerii. W domu o tradycyjnym wystroju może stanowić tło dla naturalnych materiałów, jak wiklina, terakota, a nawet rosnąć w wiszącym koszu. C.o.'Evergold' ma atrakcyjne, różnobarwne liście ze środkową, kremową pręgą; w marcu pojawia się brązowy kłos kwiatowy.

Turzycę japońską uprawiamy w chłodzie, w zimie zapewniając ochronę przed mrozem. Preferowane są temperatury od 8 do 16°C, choć zdarza się, że dobrze zahartowane okazy na zewnątrz domu wytrzymają lekki mróz.

Ponieważ jest to roślina różnobarwna, musi stać w dobrze oświetlonym miejscu. Brak światła spowoduje utratę wzoru na liściach.

Podłoże musi być zawsze wilgotne, ale nie przesiąknięte wodą. Gdy jest chłodno, uważajmy z podlewaniem. Ziemia powinna wówczas być tylko lekko wilgotna. Kontrolujmy też, czy nie pojawiają się jakieś choroby.

Jeśli zachowamy zalecany zakres temperatur, Carex oshimensis 'Evergold' nie wymaga zwiększonej wilgotności otoczenia. W bardzo gorące dni, lub gdy powietrze jest bardzo suche korzystne jest codzienne zraszanie.

Rośliny w okresie aktywnego wzrostu zasilamy co miesiąc standaryzowanym nawozem. Unikamy nadmiernego nawożenia.

Tę odmianę turzycy można z powodzeniem uprawiać w różnych podłożach. Dobrze rośnie w ziemi gliniastej lub torfowej, jak i w kamykach. Innym wyjściem jest uprawa hydroponiczna. Rośliny o przerośniętych korzeniach można podzielić, uważając, by nie uszkodzić korzeni.

Turzycę japońską 'Evergold' warto posadzić z przodu kompozycji roślin pokojowych, łącząc ją z poinsecją o kremowych liściach lub złotą begonią, co uwypukli barwę centralnej pręgi opisywanej rośliny. Można też w lecie umieścić ją jako okresową ozdobę paleniska kominka.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki i choroby Niewiele chorób i szkodników atakuje tę roślinę. Większość problemów wynika z błędów w jej uprawie. 

Szara pleśń Chłód i wilgoć w zimie mogą wywołać atak szarej pleśni. Poprawiamy warunki uprawy, odrywamy chore liście i stosujemy fungicyd, by zlikwidować infekcję. 

Pogorszenie wyglądu Suche korzenie narażają roślinę na stres. Bryła korzeniowa musi być wilgotna.

Podobne prace

Do góry