Ocena brak

Tunbergia oskrzydlona

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Tunbergia wchodzi w skład tropikalnej roślinności Azji, Afryki i Madagaskaru; rodzaj obejmuje około 200 gatunków. To wijące się pnącze jest szybko rosnącą i odporną rośliną jednoroczną. Tunbergia, którą z powodzeniem wyhodujemy z nasion, może rosnąć w doniczkach, wiszących koszach, a nawet na zewnątrz, jako barwna roślina balkonowa. Kwitnie od wczesnego lata do jesieni, wydając niemal płaskie kwiaty, w kolorze żółtym, pomarańczowym, białym i płowożółtym, które pięknie odbijają się na tle atrakcyjnych llści. Jednoroczne okazy tunbergii wyrzuca się pod koniec sezonu. Ale dostępne są także trwałe okazy tej rośliny.

Jest nieodporna na mróz. Narażenie jej na zbyt niskie temperatury może być zabójcze. Wystawiajmy ją na zewnątrz, gdy niebezpieczeństwo mrozów minie (zwykle w połowie maja). Minimalne temperatury to 10-15°C, ale 22°C jest idealne dla obfitego kwitnienia. Nasiona wymagają 18-23°C przez 2-3 tygodnie.

Latem nie ustawiajmy jej w pełnym słońcu. Należy zapewnić roślinie nieco cienia. W pomieszczeniu powinna stać przez przynajmniej cztery godziny dziennie w bezpośrednim świetle, ale zacieniajmy ją w południe..

Podlewać obficie dorosłe rośliny, unikajcąc nadmiernego podlewania roślin młodych. Kompost musi być lekko wilgotny. Tunbergii nie szkodzi woda zasadowa.

Nie wymaga dużej wilgotności, chyba że temperatury są wysokie. Zraszać roślinę wodą, pozwalając wyschnąć jej w cieniu.

Nawozić co dwa tygodnie zwykłym nawozem o 50 % stężeniu.

Wysiewać wczesną wiosną do standardowej mieszanki ukorzeniającej. Przenieść siewki do doniczek z mieszanką na bazie gliny, z dodatkiem wapnia, zapewniającej dobry drenaż.

Stożki wzrostu należy przycinać, by pobudzić krzewienie się rośliny i kontrolować jej wzrost. Nie jest to konieczne, po ostatecznym przesadzeniu tunbergii.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce mogą w bardzo krótkim czasie osłabić roślinę. Stosuj standardowy środek owadobójczy i unikaj przekarmiania nawozem o wysokim stężeniu azotu. Mszyce uwielbiają młode, świeże pędy. 

Przędziorka można zniechęcić przez regularne zraszanie spodniej strony liści. W handlu dostępnych jest kilka insektycydów, które skutecznie zwalczają tego szkodnika. Jeśli inwazja nie jest poważna, użyj insektycydu. W przeciwnym przypadku - zniszcz roślinę.

Podobne prace

Do góry