Ocena brak

Tulipanowiec amerykański

Autor /Kornel Dodano /25.01.2012

Tulipanowiec amerykański pochodzi z Ameryki Północnej, ale już od ponad 300 lat jest sadzony w Europie jako drzewo parkowe. Swą nazwę roślina zawdzięcza żółto-pomarańczowym kwiatom, które kształtem przypominają tulipany. Pachnące kwiaty pojawiają się tylko na dorosłych kilkuletnich egzemplarzach w kwietniu i maju. Zielone dłoniaste liście jesienią przebarwiają się na żółto i złoto. Wspaniałe kolory rekompensują u młodych drzewek brak kwiatów.

Tulipanowce to drzewa potężne, które dorastają do 40 m wysokości, lepiej ich więc nie sadzić w małych ogrodach. Można wprawdzie próbować je przycinać, ale tulipanowce niezbyt dobrze znoszą ten zabieg. Nasiona tulipanowców dojrzewają jedynie w czasie bardzo gorącego lata. Możemy je zebrać w październiku i wysiać do skrzynek w połowie kwietnia. W tym czasie nasiona muszą jednak być przechowywane w warunkach wilgotnych lub niskiej temperaturze. Taki zabieg przetrzymywania nosi nazwę stratyfikacji.

Warto wiedzieć

Tulipanowic preferuje podłoże wilgotne, dobrze przepuszczalne, bogate w skaładniki organiczne, lekko kwaśne o odczynie pH 5,5-6,5. 

Rośliny są mrozoodporne, ale młode drzewka warto chronić. Najlepiej sadzić w miejscach osłoniętych. 

Wczesną wiosną można przyciąć delikatnie młode pędy, by uzyskać większy przyrost liści. 

Tulipanowce są atakowane czsto przez mszyce

Plamistość liści i ich więdnięcie mogą powodować grzyby z rodzaju Verticilium

Zanim kora tulipanowców będzie twarda, młode drzewka należy chronić przed zającami. 

Tulipanowce można rozmnażać z nasion, ale dostępne są także większe drzewka w pojemnikach.

Podobne prace

Do góry