Ocena brak

Tulipan

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Te odporne na mróz rośliny cebulowe można uprawiać w donicach na zewnątrz domu, gdzie zakwitną wczesną wiosną. Są także doskonałymi sezonowymi roślinami pokojowymi. W mieszkaniu zakwitają o miesiąc wcześniej niż na zewnątrz. Możemy kupić tulipany w doniczkach, z już zawiązanymi pąkami, ale także wyhodować je samemu z cebulki. Niektóre cebulki trzeba wcześniej przygotować, inne nadają się zarówna do pądzenia w domu, jak i na dworze. Jest kilkaset odmian tulipanów w różnych kolorach, a także odmiany pojedyncze i pełne.

W domu hodujemy tulipany w dobrze wietrzonym, chłodnym miejscu (4-16°C). Świeżo posadzonym cebulom zapewniamy 4°C do czasu, aż liście wyrosną na tyle, by je przenieść do światła. Kwiaty utrzymają się dłużej, jeśli kwitnące rośliny zostawimy na noc w chłodzie.

Cebule po posadzeniu stawiamy w ciemnym, chłodnym miejscu. Gdy liście mają 10 cm wysokości, przenosimy na słoneczny parapet. Gdy zawiążą się pąki, na okres kwitnienia stawiamy w jasnym, nie bezpośrednim świetle.

Świeżo posadzone cebule obficie podlewamy i zostawiamy na l2-16 tygodni bez podlewania. W odpowiedniej temperaturze ziemia utrzyma wilgoć. Gdy pojawią się pąki kwiatowe i w czasie kwitnienia podłoże ma być wilgotne. Jego powierzchnia musi wyschnąć przed kolejnym podlaniem. Po okresie kwitnienia podlewamy, aż liście zżółkną, po czym pozwalamy, by górna część rośliny wyschła. Przechowujemy cebule przez całe lato w chłodnym, suchym miejscu i sadzimy jesienią na zewnątrz.

Podnoszenie wilgotności nie jest konieczne, gdyż cebule kwitną podczas chłodnego okresu zimy.

Tulipany, rosnąc w świeżej ziemi przez sezon, nie potrzebują nawożenia.

Uprawiamy w torfowej ziemi. Stosując podłoże dla cebulek, wyrzucamy tulipany po przekwitnięciu. Sadzimy późną jesienią w odstępach 1 cm, na głębokości równej 2 i 1/2 wielkości cebuli.

Chcąc przezimować cebule. po zakonczeniu kwitnienia oderwij łodygi kwiatowe. Jeśli chcesz później posadzić cebule w ogrodzie, poczekaj, aż liście dojrzeją i obumrą. Gdy liście zżółkną wykop cebule i połóż do wyschnięcia w drewnianej skrzynce, w ciepłym, suchym miejscu. Kiedy tylko liście staną się kruche, odłam je i przechowuj cebule w chłodnym, suchym miejscu aż do wczesnej jesieni.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce Gdy warunki są zbyt ciepłe, na główkach kwiatów mogą pojawić się lepkie, zielone kolonie mszyc. Zwalczamy je odpowiednim insektycydem systemicznym. Roślina nie kwitnie Przyczyną może być brak wilgoci wokół korzeni.

Podobne prace

Do góry