Ocena brak

Trzykrotka

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Trzykrotka ta jest odmianą o zwartym pokroju, wyłonioną z serii mieszańców pochodzącą od rozłożystej trzykrotki wirginijskiej (Trdescantia virginiana). Hoduje się ją w angielskich ogrodach od XVII wieku. Lepiej nadaje się na rabaty ogrodowe niż do doniczki, chyba że jest ona wystarczająco duża. Trójpłatkowe kwiaty wyglądają dobrze w grupie, dlatego pojedyncze okazy powinny być częścią kwiatowych kolekcji, gdyż same wyglądają smutno. Przypominające włócznię liście i wzniesiony pokrój sprawiają, że roślina nadaje się do obsadzenia obwódek rabat.

Jest odporna na mróz. Czubki rośliny obumierają po jesiennych chłodach, dlatego późną jesienią należy zabrać z widoku okazy hodowane w doniczkach.

Ustawiamy w pełnym słońcu, by ułatwić produkcję kwiatów. Delikatne łodygi nie lubią zbyt wietrznych miejsc.

Okazy doniczkowe podlewamy obficie za każdym razem, kiedy kompost zacznie już wysychać. Jeżeli przechowujemy rośliny przez zimę, kompost powinien być lekko wilgotny.

Nie wymaga dodatkowej wilgoci. Nie nadaje się do hodowli w domu. Jeżeli posadzimy roślinę w ciepłym, suchym miejscu, będzie trzeba ją obficie podlewać.

Okazy przesadzane na wiosnę nie potrzebują nawozu aż do późnego lata. Wtedy rozpoczynamy nawożenie co dwa tygodnie nawozem o 50% stężeniu, aż do końca września. Nie stosujemy nawozu bogatego w azot, gdyż może spowodować nadmierny wzrost liści i ograniczy produkcję kwiatów. Dorosłe okazy dożywiamy na wiosnę. Potem stosujemy nawóz rozcieńczony pół na pół z wodą, co dwa tygodnie aż do jesieni.

Przesadzamy zbyt gęste rośliny wczesną wiosną, kiedy pędy zaczną wyłaniać się nad powierzchnię kompostu. Okazy w doniczkach powinny być rozdzielone i przesadzone co 2-3 lata, a rośliny ogrodowe co 4-5 lat.

Kwiaty T x.a.'Innocence' są jasnoniebieskie. Kwiaty innych odmian to: bladoniebieskie 'J.C.Weguelin' oraz czerwono-purpurowe 'Purewell Giant'.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wyłaniające się pędy stanowią nieodpartą pokusę dla ślimaków. Dlatego warto zapobiegawczo użyć odpowiedniej przynęty na te szkodniki

Chwasty są dużym problemem w wypadku roślin na ogrodowych rabatach. Ponieważ rozwinięte kępy mają korzenie rozrośnięte na boki, istnieje szansa, że po ostrożnym użyciu herbicydu będą one sięgały dostatecznie daleko, żeby nie zostały uszkodzone. Jest to jednak dość skomplikowana operacja.

Podobne prace

Do góry