Ocena brak

Trzmielina fortunata

Autor /OswaldxD Dodano /24.01.2012

Do rodzaju Euonymus należą gatunki zawsze zielone i zrzucające liście oraz krzaczaste i nisko rosnące. 'Emerald Gaiety' jest zawsze zieloną, raczej nisko rosnącą rośliną, jadnak nie tak silnie płożącą, jak inne odmiany. Ma owalne liście w kolorze matowej zieleni, z białymi brzegami. Małe, jasnozielone kwiaty i różowo-pomarańczowe owoce pojawiają się na dozosłych roślinach latem i jesienią. Trzmielinę można hodować w donicy koło domu, gdzie jej rozrastające się łodygi mogą stanowić naturalną zasłonę, lub postawić w miejscach wybetonowanych, gdzie nie można założyć kwietnika z powodu rur przebiegających pod ziemią. Dwubarwne liście tzzmieliny sprawiają, że stanowi ona kolorowy akcent w ogrodzie. Rośnie w każdej ziemi i nie przeszkadza jej zasadowa woda. Jeśli postawimy ją przy ścianie, bedzie się po niej pięła, a boczne łodygi leżące przy ziemi wytworzą korzenie.

Ta odmiana jest bardzo odporna i do pewnego stopnia znosi zarówno upał jak i mróz. Nie toleruje jednak zamarzniętej, mokrej bryły korzeniowej. Należy podlewać ją oszczędnie tam, gdzie występują silne mrozy i trzymać w pobliżu muru, który bedzie ją przed nimi chronić. Małe okazy można hodować w nieogrzewanych pomieszczeniach w domu, jeżeli zapewni się im chłód w zimie (2°C) i nie więcej niż 24°C w lecie, przy dobrej wentylacji. Upały powodują opadanie liści.

Może rosnąć tak w stońcu jak i w cieniu. W domu trzeba chronić ją przed silnym słońcem w lecie.

Dojrzałe rośliny podlewamy obficie w okresie wzrostu. Przed kolejnym podlaniem powierzchnia kompostu powinna przeschnąć.

Trzmielina 'Emerald Gaiety', rosnąc w ogrodzie, nie potrzebuje dodatkowej wilgotności.

Jeśli rośnie w donicy, nawozimy co 4 miesiące zwykłym nawozem.

Przesadzamy co roku, w dowolnym czasie, jednak nie wtedy, gdy pojawia się młody przyrost.

Usuwamy zielone pędy, które szybko przyrastając, opóźniają wzrost pędów o barwnych liściach.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek powoduje występowanie plamek i pajęczynek na liściach. Spróbuj zastosować standaryzowany insektycyd. Jednak większość środków dostępnych dla amatorów ma ograniczoną skuteczność. 

Opadanie liści to skutek nadmiernego ciepła. Zwykle nie występuje u roślin stojących na zewnątrz, ale może dotknąć Euonymus rosnący w domu.

Podobne prace

Do góry