Ocena brak

Trzcinniczek

Autor /Natan Dodano /26.01.2012

Wygląd: Długość ciała 12,5 cm. Upierzenie brązowawe z rdzawym odcieniem; podobna do niego łozówka jest bardziej oliwkowo-brązowa. Rytmiczny śpiew, o równomiernej średniej głośności z powtarzającymi się dwu- lub trzykrotnie dźwiękami brzmiącymi jak „ryba ryba rak rak rak". Samce śpiewają od połowy maja do czerwca prawie o każdej porze dnia: także o zmierzchu i w gorące godziny południowe. Zawołanie ostrzegawcze: przytłumione .jCzerr".

Środowisko: Trzcinniczek zamieszkuje gęste trzcinowiska nad wodą lub na bagnach, ale wystarczają mu nawet małe pólka trzcin, na przykład wielkości małego ogródka. Jest typowym ptakiem wędrownym; przylatuje dopiero w maju i odlatuje we wrześniu.  

Lęgi: Trzcinniczki budują kunsztowne, wiszące gniazda uwite między zielonymi łodygami trzcin. Budowę gniazda rozpoczynają dopiero w czerwcu, gdy trzciny są już wyrośnięte; z czasem gniazdo wraz z rosnącymi trzcinami unosi się w górę. Do jego budowy używają nici pajęczych i włókien roślinnych, które przed użyciem zanurzają w wodzie, aby były bardziej elastyczne. Z tak solidnie zbudowanego gniazda jaja nie wypadną, nawet jeśli burza i wiatr mocno przygną łan trzcinowiska. Po wykluciu się młode bardzo wcześnie czepiają się pazurkami ścianek gniazda. W zniesieniu 4 jaja, rzadziej 5, o odcieniu oliwkowym w duże plamy. W Polsce pospolity nad jeziorami.

Do góry