Ocena brak

Trzcina pokojowa

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Ta roślina nie jest prawdziwym bambusem, ale wygląda podobnie, ponieważ należy do tej samej rodziny traw (Graminae) i pochodzi z północno-wschodniej Australii i Malezji. W tropikalnych regionach świata Pogonatherum jest traktowane jako dekoracyjna roślina ogrodowa. W krajach o chłodniejszym klimacie potrzebuje ochrony przed mrozem. Zielone, gęste i podobne do trawy liście Pogonatherum tworzą rozchylającą się w miarę wzrostu kępę. Ich długość sięga 60 cm. Najlepszy efekt dekoracyjny osiągniemy przez oświetlenie rośliny w taki sposób, by cienie liści tworzyły wzory na ścianie. Daje to wrażenie delikatności i spokoju. W odpowiednich warunkach uprawy czasem tworzą się kwiaty w postaci kłosów.

Roślinę trzeba bezwzględnie chronić przed mrozem i temperaturą niższą niż 0°C. Liście będą wyrastały i rozwijały się najefektowniej w chłodnych warunkach (czyli w temperaturze około 10°C). W ciepłych miesiącach musimy zapewnić rośllnie jak najlepszą wentylację. Trzcina pokojowa może również stać na zewnątrz w okresie lata.

Roślinie trzeba zapewnić jasne, ale nie bezpośrednie światło. Silne światło słoneczne może spowodować płowienie liści. Trzcina pokojowa toleruje bezpośrednie, ale słabe, zimowe słońce.

Podlewanie powinno być obfite i regularne w okresie letnim. Wraz ze wzrostem temperatury, trzeba podawać roślinie więcej wody. W czasie okresu wzrostu powierzchnia ziemi musi być cały czas wilgotna. Zimą należy zmniejszyć ilość wody podawanej roślinie, zwłaszcza jeśli temperatura spada poniżej lO°C.

Poziom wilgotności nie ma dla trzciny pokojowej większego znaczenia. W letnie upały można roślinę zraszać co dzień rano. Nie wystawiajmy jej na słońce, zanim liście nie wyschną.

Nawożenie nie jest konieczne, jeśli corocznie przesadzamy roślinę. Jeśli pod koniec lata kolor liści blaknie, można zastosować rozcieńczoną w połowie odżywkę dla roślln doniczkowych, raz na 10 dni, aby wzmocnić trzcinę pod koniec okresu wzrostu.

Trzcinę domową przesadzamy co roku, wczesną wiosną. Używamy łatwo przepuszczalnej ziemi kompostowej z dodatkiem piasku ogrodniczego. Przy okazji można podzielić zrośnięte korzenie i usunąć nieatrakcyjnie wyglądające liście.

Zaniedbanej trzcinie pomogą solidne "postrzyżyny" w czasie wiosennego przesadzania. Odrośnie bardzo szybko i będzie lepiej wyglądać. Rozmnażamy ją przez podział lub odrosty korzeniowe.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce mogą zaatakować świeżo wyrosłe pędy zbyt obficie nawożonej rośliny. Zapobiegnie temu ustawienie trzciny w chłodniejszym miejscu. 

Nadmiar ciepła powoduje wysychanie liści. Jego skutkiem może być także zamieranie rośliny. Musimy bardzo obficie podlewać roślinę lub zapewnić jej chłodniejsze miejsce do wzrostu, co jest jeszcze lepszym wyjściem.

Podobne prace

Do góry