Ocena brak

Trybula leśna

Autor /Tymon Dodano /13.01.2012

Wygląd: Silnie zbudowana, dwuletnia lub trwała, wielopo-staciowa roślina, o wysokości do 1,5 (2,1) m, o nieprzyjemnym, słodkawym zapachu. Mocny korzeń palowy, gruby i rozgałęziony, pierścieniowato zgrubiały. U nasady zakładają się liczne pączki boczne, które szybko rozrastają się w silnie ukorzenione rośliny. Łodyga prosto wzniesiona, wewnątrz pusta, kanciasto bruzdkowa-na, w dolnej części szczeciniasto owłosiona, ku górze silnie rozgałęziona, górne gałęzie często naprzeciwległe lub okółkowe. Liście bardzo zmienne pod względem wielkości i postaci, 2-3-krotnie pierzaste. Odcinki na brzegu przylegająco orzęsione, zakończone szpiczastym kolcem. Obupłciowe lub męskie kwiaty, zebrane w 4-15-promieniowe baldachy na długich szypułach, są matowo białe, zielonkawe albo żółtawe.

Baldachy na szczytach łodyg i gałęzi, często ułożone okółkowo i przed kwitnieniem zwieszające się. Promienie baldachów nagie, pokryw zwykle brak, pokrywki liczne, podłużnie owalne, o długości promieni baldachów, na końcach długo zaostrzone i w tył odgięte. Kielich bez ząbków, płatki korony nierównej wielkości, odwrotnie jajowate, u góry z krótką, szeroką łatką (kończykiem) tylko nieznacznie odgiętą w tył, u nasady ściągnięte klinowato. Zalążnia dolna. Owoc do 10 mm długości, wąs-kojajowaty, podłużny, gładki lub ze szczecinias-tymi guzami, z bardzo krótkim dzióbkiem.  

Siedlisko: Na żyznych, wilgotnych, zacienionych glebach w zaroślach i żywopłotach, w ogrodach, w górach - aż do piętra subalpejskiego.

Rozmieszczenie: W północnej i środkowej Europie, w obszarze śródziemnomorskim tylko w górach.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do sierpnia.

Zastosowanie: Korzenie i liście są używane jako jarzyna, ale korzenie, mające ostry smak, należy przed użyciem obgotować w osolonej wodzie, ponieważ mogą być szkodliwe.

Podobne prace

Do góry