Ocena brak

Truskawka ozdobna

Autor /OswaldxD Dodano /24.01.2012

Większaści z nas truskawka kojarzy się wyłącznie z jadalnymi owocami. Dlatego nowością może być odmiana ozdobna Fragaria 'Pink Panda'. Roślina ta ma typowe otwarte kwiaty, takie jak jej jadalna krewniaczka, lecz barwy ciemnoróżowej. Została wyhodowana w taki sposób, by kwitła przez całe lato i na początku jesieni. Stanie sią tak, jeśli będziemy regularnie usuwać zwiędłe kwiaty. Może pojawić się na niej również kilka owoców, ale są one małe i niejadalne. Truskawka ta idealnie nadaje się do uprawy w wiszących koszach lub wysokich pojemnikach w ogrodzie. Liście opadną z niej jedynie przy bardzo złej pogodzie. Na wiosnę, podczas przesadzania, dobrze jest ją podzielić. Używajmy odmiany 'Pink Panda' jako tła dla innych roślin, które możemy zmieniać z roku na rok. Ładnie wygląda, rosnąc razem z niebieskimi bratkami lub z pelargonioami o kwiatach w jaśnejszym odcieniu różu.

Ta odporna roślina wytrzyma mrozy, ale lepiej wygląda, jeśli nie jest narażona na długie okresy złej pogody. Nie lubi zbytniego ciepła i w mieszkaniu może rosnąć tylko na chłodnej werandzie.

Ustawiamy w pełnym słońcu albo częściowym cieniu. Rosnąc w pełnym słońcu, potrzebuje więcej wody. Musimy uprawiać ją w dużych doniczkach, by podłoże szybko nie wysychało.

System korzeniowy dojrzałych okazów potrzebuje latem dużo wody. W okresie wzrostu podlewamy roślinę regularnie, a w zimie zapewniamy jej tylko tyle wody, by zapobiec zwiędnięciu liści. Okazy rosnące na dworze mają wystarczająco dużo wilgoci dzięki opadom deszczu.

Truskawka nie ma dodatkowych wymagań co do wilgotności.

Nawozimy roślinę co dwa tygodnie podczas wzrostu, używając, jeśli tylko to możliwe, nawozu organicznego.

Przesadzamy na wiosnę do łatwo przepuszczalnej ziemi, bogatej w substancje organiczne. Przy okazji można podzielić silnie rozgałęzione okazy i posadzić je oddzielnie. Korona rośliny powinna być posadzona równo z poziomem podłoża. Zbyt głębokie posadzenie doprowadzi do gnicia i wreszcie więdnięcia.

Zaniedbane rośliny można przyciąć na koniec lata, usuwając stare liście i inne pozostalości. Używajmy do tego nożyc i przycinajmy mocno, ale starajmy się nie zdziesiątkować korony rośliny. Nowe liście pojawią się, jeśli zapewnimy truskawce odpowiednią pielęgnację.

GDY ZAUWAŻYSZ

Czerwone plamy na liściach mogą byś sygnałem niedożywienia, ale pod koniec roku może to być także po prostu jesienna zmiana koloru liści.

Podobne prace

Do góry