Ocena brak

Trujące rośliny lecznicze

Autor /Olaf555 Dodano /16.01.2012

Mak lekarski (Papaver somniferum) uprawiany jest w Turcji, Persji, Egipcie i Chinach. O ile znajdujące się w maku opium lub heroina jako surowce są bardzo niebezpiecznymi narkotykami, o tyle alkaloidy (morfina, papaweryna, kodeina, tebaina) mają błogosławione działanie w medycynie przy najcięższych bólach, na przykład przy raku. Kodeina wchodzi w skład wielu środków na kaszel. Poza tym różne preparaty są używane z powodzeniem przy najcięższych biegunkach (czerwonka i dur brzuszny), a także jako środki antydepresyjne.

Indyjski  korzeń wężowy (Rauwolfia se-rpentina) zawiera alkaloid rezerpinę, która jest znakomitym środkiem obniżającym ciśnienie krwi, a oprócz tego ma wyraźne działanie uspokajające i antydepresyjne.  

Kulczyba (Strychnos nux-vomica), indyjskie drzewo, zawiera - obok substancji towarzyszących - silnie trujący alkaloid strychninę i przy poprawnym dozowaniu jest środkiem biodynamicznym przy wyczerpaniu nerwowym; poza tym jest bardzo pomocna przy porażeniach parali-tycznych. Nux vomica uchodzi za bardzo ważny lek homeopatyczny.

Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna) zawiera liczne alkaloidy, jako najważniejszy - atropinę, która zwłaszcza w pełnym wyciągu z rośliny jest pierwszorzędnym środkiem rozkurczowym układu trawienia, stosowana przy bólach miesiączkowych, w okulistyce do rozszerzania źrenicy, przy astmie i chorobie Parkinsona. Ponieważ apetycznie wyglądające, podobne do wiśni jagody wciąż bywają zjadane (zwłaszcza przez dzieci!) nierzadkie są wypadki śmiertelne. Suchość w ustach, bicie serca, rozszerzone źrenice, pragnienie i wysypka na skórze wska- i żują z pewnością na zatrucie wilczą jagodą. Pierwsza pomoc: spowodowanie wymiotów, płukanie żołądka, podanie taniny, węgla i soli gorzkiej; dla pobudzenia serca - czarna kawa, a poza tym silny środek przeczyszczający, np. olej rycynowy.

Naparstnica wełnista (Digitalis lanata) i naparstnica purpurowa (Digitalis purpu-rea) zawierają niezwykle skuteczne glikozydy, które mają zastosowanie przy ciężkiej niewydolności serca, szczególnie jeśli równocześnie występuje zbyt szybki puls (tachykardia) i rozszerzenie serca. Roślina jest silnie trująca; znane są wypadki zatrucia już przez samo dotknięcie.

Konwalia (Convallaria majalis) zawiera glikozydy, które są stosowane przy lekkiej lub średniej niewydolności serca, szczególnie przy zbyt powolnym pulsie i przy nadwrażliwości na naparstnicę; poza tym przy zaburzeniach ukrwienia mózgu.

Z afrykańskich lian z rodziny toinowatych (iStrophantus gratus, S. kombś) uzyskuje się glikozyd strofantynę, która wstrzyknięta dożylnie może być środkiem ratującym życie przy ostrym ataku serca (np. zawat). Krajowcy stosują Strophantus gratus jako bardzo skuteczną truciznę do zatruwania strzał.

Przy opisie krajowych roślin leczniczych pomijaliśmy (na ogół) gatunki chronione, a w znacznym stopniu także rzadkie. Bardzo znaną i w medycynie ludowej słusznie wysoko cenioną rośliną jest arnika górska (Arnica montana). Ponieważ rośnie ona najchętniej na ubogich, nienawo-żonych, kwaśnych lub zatorfionych łąkach i pastwiskach, stała się rzadka i jej zbiór jest zakazany. Jako surowiec leczniczy arnika jest jednak dostępna w aptekach. Roślina ta zawiera olejek eteryczny, ar-nicynę (podrażniającą skórę), inulinę, fla-won arnikowy (arnicerynę), taninę i inne kwasy roślinne.

Arnika jest ważnym środkiem tonizującym naczynia krwionośne (tętniczne i żylne), działa zapobiegawczo przeciw udarowi i jest stosowana w jego leczeniu uzupełniającym, a także przy zwapnieniu naczyń (miażdżyca). Używana zewnętrznie jest dobrym środkiem leczącym rany, zmiażdżenia i stany zapalne - także zapalenia stawów i krwotoki. Arnika wchodzi w skład wielu leków nasercowo-krążenio-wych, stosuje się ją także, wśród innych środków, w biologicznej terapii rakowej, dzięki odkryciu wstrzymującego tumory działania tej rośliny. Dozowanie rozpoczynać trzeba ostrożnie - najlepiej według fachowych wskazówek - ponieważ mogą wystąpić podrażnienia żołądka (arnicyna !), a zewnętrznie reakcje skóry.

Podobne prace

Do góry