Ocena brak

Troć jeziorowa

Autor /Bonifacy78 Dodano /31.01.2012

Wygląd: wydłużone, nieco bocznie spłaszczone ciało; starsze trocie bardziej wygrzbiecone od młodych ryb. Łuski drobne, 110-120 wzdłuż linii bocznej, 14-19 (zwykle 16) między płetwą tłuszczową a linią boczną (łącznie z łuskami linii bocznej). Głowa o tępym pysku z szerokim otworem gębowym, sięgającym poza tylny brzeg oka. Górne i dolne wyrostki filtracyjne 1. łuku skrzelowego główkowate, środkowe pałe-czkowate. Uzębienie lemiesza: jego blaszka z 4-6 zębami, z przodu trzonu zwykle pojedynczy, a z tyłu podwójny szereg zębów, które przemiennie odchylają się na lewo lub prawo. Tylny brzeg płetwy ogonowej u młodych ryb wcięty, u starszych prosty.  

Ubarwienie: zależnie od miejsca występowania bardzo zmienne, na bokach różnej wielkości, nieregularnego kształtu, czarne plamy, a między nimi również brązowe i czerwonawe punkty oraz pierścienie, zwłaszcza u młodych ryb.

Długość-. 40-80, maksymalnie do 140 cm.

Występowanie i środowisko: duże, głębokie, dobrze natlenione jeziora pn. Rosji, Skandynawii, Islandii, Wysp Brytyjskich, środkowej Europy po Alpy i Jugosławię. W Polsce w jeziorach dorzecza dolnej Wisły, m.in. w jez. Wdzydze.

Rozród: na tarło wpływa do rzek wpadających do jezior, jednak niektóre populacje trą się w samych jeziorach. Tarło od października do grudnia. Samica składa 1000-2000 jaj 5-5,5--milimetrowej średnicy do dużego gniazda i zasypuje je ponownie żwirem. Młode trocie powracają po 1-2 latach do jeziora.

Pokarm: drobne zwierzęta, później ryby.

Podobne prace

Do góry