Ocena brak

Traszka korsykańska

Autor /Bill Dodano /12.01.2012

Rodzina salamandro-wate (Salamandridae)  

Wygląd: bardzo przypomina traszkę sar-dyńską, ale jest od niej nieco mniejsza i ma gładszą skórę, wyraźniejsze gruczoły przyuszne, smuklejsze kończyny i bardziej kontrastowe ubarwienie ciała. Żółtawa, zielonkawa, jasno- lub ciemnobrunatna, lub szara górna strona ciała bywa marmurkowana lub plamista, często z biegnącą środkiem grzbietu brązowawoczerwonawą wstęgą, zwykle wielokrotnie poprzerywaną. Brzuch białawy, jasnoszary lub brązowawy, rzadziej jasno nakrapia-ny. Samce cechują się silnie wykształconymi stopami tylnych nóg, rozszerzonymi goleniami i nabrzmiałą kloaką. Całkowita długość ciała 90-120 mm.

Występowanie: wyłącznie na Korsyce.

Środowisko: zasiedla przede wszystkim wyższe położenia górskie do 1500 m n.p.m, dochodząc nawet do 2100 m n.p.m. Preferuje zimne środowiska.

Tryb życia: osobniki dorosłe przebywają w zimnych wodach. Często opuszczają wodę, gdy jej temperatura podniesie się ponad 15-163C. T. korsykańska zasiedla bystro płynące, spiętrzone licznymi kaskadami wody górskich potoków o kamienistym dnie, w których trzyma się miejsc o spokojniejszym nurcie. Przebywające na lądzie t. korsykańskie pozostają w ciągu dnia ukryte pod kamieniami lub w wykrotach; kryjówki opuszczają dopiero po zapadnięciu ciemności. Często zapadają w wielomiesięczny, wymuszony warunkami klimatycznymi sen letni i długotrwały sen zimowy.

Rozród: w czasie odbywającej się w wodzie kopulacji samiec owija samicę ogonem i jednocześnie obejmuje ją mocnym uchwytem tylnych nóg. Samica przykleja jaja do kamieni w strefie oprysku wody.

Pokarm: larwy owadów, rozwielitki i ośliczki, skąposzczety, pająki i owady.

Podobne prace

Do góry