Ocena brak

Torenia

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Torenia jest ładną, jednoroczną rośliną pochodzącą z Wietnamu, która nadaje się do krótkoterminowej uprawy doniczkowej. Ma wzniesione łodygi, na których wyrastają bladozielone, ząbkowane listki. Ponad nimi przez całe lato do wczesnej jesieni pojawia się masa trójbarwnych kwiatów. Torenia, należąca do tej samej rodziny co naparstnica (Scrophulariaceae), ma kwiaty o podobnym kształcie, w kolorach od bladoniebieskiego po ciemnoniebieski z żółtym punktem na najniższej warżce. Warto wspomnieć, że angielska nazwa tej rośliny - "obojczykowy kwiat' - pochodzi od kształtu pręcików, które przypominają kość obojczykową kurczaka. Torenię dość trudno znaleźć w sprzedaży, dlatego możemy hodować ją z nasion.

Do optymalnego wzrostu roślina potrzebuje temperatury około 15°C, choć wytrzymuje niższe, do lO°C. Nasiona do wykiełkowania wymagają 21°C.

Roślina lubi miejsca jasne, ale nie bezpośrednio oświetlone. W letnie upały trzeba jej zapewnić nieco cienia. Torerna nadaje się także na osłonięty balkon lub taras. Nasiona będą dobrze kiełkowały, gdy po wysianiu zapewnimy im światło.

Podlewamy obficie, gdy powierzchnia kompostu zaczyna wysychać. Pozwalamy przeschnąć podłożu przed kolejnym nawadnianiem. Dojrzałe okazy ustawione w słonecznym miejscu potrzebują dużych ilości wody. W chłodniejszych okresach nie należy przesadzać z podlewaniem.

Poziom wilgotności nie ma dla torenii większego znaczenia, choć pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych rejonów świata.

Od momentu zakwitnięcia należy nawozić roślinę raz na dwa tygodnie, aż do jej całkowitego zwiędnięcia.

Jeśli zamiera po przekwitnięciu, nie potrzebuje przasadzania. Okazy hodowane z nasion (wysiewanych wiosną) należy posadzić w kompoście na bazie gliny, po kilka siewek w jednej doniczce. Aby pobudzić rozkrzewianie torenii, kilkakrotnie należy obrywać stożki wzrostu.

Wiotkie pędy dobrze jest podeprzeć kilkoma cienkimi patyczkami. Młodym roślinom uszczykuje się wierzchołki, aby lepiej się rozkrzewiały.

GDY ZAUWAŻYSZ

Nadmiernie wydłużone pędy mogą być spowodowane zbyt małą ilością światła. 

Wiotkie pędy podatne na atak mszyc, mogą być efektem zbyt obfitego nawożenia.

Podobne prace

Do góry