Ocena brak

Topik

Autor /Ariel Dodano /31.01.2012

Wygląd: długość 0,8-1,5 cm. W odróżnieniu od niemal wszystkich innych pająków samiec topika jest większy od samicy. Zgodnie z nazwą pająk ten (przedstawiciel rodziny topikowatych - Argyronetidae) żyje pod wodą, więc nie można pomylić go z żadnym innym rodzimym gatunkiem pająka. Buduje 2-centymetrowej średnicy dzwon powietrzny, w którym uzupełnia zapas powietrza regularnie podpływając ku powierzchni wody.

Bańka powietrza „przylepia się" do jego odwłoka dzięki obfitemu owłosieniu oraz sfałdowanej powierzchni skóry, ale przede wszystkim jest ona „uwięziona" gęstym splotem nici między tylnymi nogami i w ten sposób przetransportowana pod wodę. Samica zamieszkuje stale dzwon powietrzny i z niego poluje na wodne owady, samiec często przebywa pomiędzy łodygami roślin.

Środowisko: stojące i wolno płynące wody - czyste, dobrze natlenione i obficie zarośnięte jeziora i stawy, również w torfiankach.  

Występowanie: umiarkowana strefa Eurazji, na wschód po Japonię; także na Nowej Zelandii.

Liczebność: bez wątpienia topik był dawniej znacznie pospolitszy, obecnie występuje tylko lokalnie. Topiki są towarzyskie, więc nierzadko spotyka się obok siebie większą liczbę ich dzwonów powietrznych.

Rozród: przed złożeniem jaj samica umacnia „poszycie dachowe" swego dzwonu mieszkalnego i składa na stropie jaja, po czym troskliwie ich pilnuje. Dopiero po 4. wylince młode topiki opuszczają rodzinny dzwon i aż do tego momentu są zaopatrywane w świeże powietrze przez matkę. Ich dalszy rozwój trwa długo - dojrzałość płciową uzyskują dopiero w 2. roku życia. Zimują dorosłe topiki.  

Pokarm: małe owady i inne zwierzęta wodne, które chwyta w sieć. Po zabiciu jadowitym ukąszeniem i rozpuszczeniu tkanek sokami trawiennymi wysysa je wewnątrz dzwonu.

Uwagi: topik dysponuje bardzo silnym jadem. Nie zdarzyły się jednak do tej pory nieszczęśliwe wypadki ukąszenia, co niewątpliwie wiąże się z faktem, że człowiek ma wyjątkowo rzadko sposobność kontaktu z tym pająkiem.

Podobne prace

Do góry