Ocena brak

Tolmiea menziesii

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Ta urocza roślina, należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae), pochodzi z zachodnich terenów Ameryki Północnej. Pomimo że jest odporna na mróz i przystosowana do uprawy na dworze, dobrze rośnie w domu. Jej charakterystyczną cechą jest zdolność wytwarzania młodych roślinek w miejscu połączenia ogonka liściowego z blaszką liścia. Chcąc ją rozmnożyć, usuwamy liść z takim "dzieckiem" i około 5 cm ogonka liściowego. Wtykamy ogonek w doniczkę z piaskiem, tak by "dziecko" spoczywało na jego powierzchni. Utrzymujemy w cieple i wilgoci. Wkrótce wytworzą się korzenie, a latem pojawią się zielonkawo-brązowe kwiaty.

Zahartowane rośliny są w stanie wytrzymać niewielkie mrozy. W domu musimy trzymać tolmieę w chłodnym miejscu. Zaleca się minimalnie -5°C do 10°C. Jednak latem, gdy temperatury wzrosną powyżej 21°C, należy bezwzględnie zapewnić tolmiei odpowiednią wentylację i podlewać ją obficie. Innym wyjściem jest wystawienie rośliny na zewnątrz domu.

Tolmiea preferuje półcień. Potrzebuje jasnego światła, ale nie wolno ustawiać ją latem w słońcu, gdzie szybko więdnie. Odmiana o jednobrązownych liściach może stać w ciemniejszych miejscach, dobrze nadaje się też do posadzenia w cieniu na dworze.

W lecie, w okresie wzrostu, podlewamy obficie, kiedy powierzchnia podłoża wyschnie po ostatnim podlaniu. W zimie zmniejszamy ilość podawanej wody, stosownie do panujących temperatur.

Tolmiea nie wymaga dodatkowej wilgotności, ponieważ lubi chłód.

Nawozimy uniwersalnym nawozem, co dwa tygodnie. Uważajmy, żeby nie przekarmić odmiany o barwnych liściach.

Przesadzamy na wiosnę, stosując ziemię torfową gdy roślina rośnie w wiszącym koszu. Przy okazji można podzielić większe rośliny.

Przerośnięte, uszkodzone lub źle wyglądające okazy można mocno przyciąć podczas sezonu wzrostu. Nowy przyrost wkrótce zakryje przycięte końce i roślina odzyska zdrowy wygląd.

GDY ZAUWAŻYSZ

Więdnące liście - Najczęstszym problemem jest nagłe zwiędnięcie listowia. W takim wypadku zanurz roślinę w wiadrze z letnią wodą, a ożyje w ciągu kilku godzin. Przyczyną zwiędnięcia może być także nadmiar bezpośredniego słońca. Postępuj jak wyżej, stawiając roślinę poza zasięgiem promieni słonecznych.

Podobne prace

Do góry