Ocena brak

Toksokaroza

Autor /margolcia Dodano /26.06.2014

Jest to choroba wywołana obecnością w tkankach człowieka larw glisty psiej (Toxocara canis) lub glisty kociej (Toxocara cati). Człowiek zaraża się tymi pasożytami, spożywając zanieczyszczone odchodami psów i kotów owoce lub warzywa, a także przez brudne ręce zanieczyszczone kałem tych zwierząt. Dużą rolę w zarażeniu dzieci mogą odgrywać piaskownice, które nie są zabezpieczone przed wchodzeniem do nich psów i kotów.

Jaja wydalone przez zarażone zwierzęta stają się inwazyjne po 2-3-tygo-dniowym okresie przebywania w wilgotnej glebie. Po spożyciu jaj inwazyjnych w przewodzie pokarmowym człowieka uwalniają się z nich larwy, które wędrują do narządów wewnętrznych. Najczęstsza lokalizacja larw u zarażonego człowieka to wątroba, gałka oczna, mózg i mięśnie. W gałce ocznej larwy toksokary mogą wywołać zmiany przypominające nowotwór gałki ocznej (siatkówczak retinoblastoma). Pomyłka diagnostyczna może prowadzić do niepotrzebnego usunięcia choremu gałki ocznej. Ponadto objawy zarażenia związane są z występowaniem licznych objawów alergii.

Podejrzenie zarażenia Toxocara wysuwa się często na podstawie znacznie podwyższonej liczby komórek kwasochlonnych we krwi obwodowej. Potwierdzenie uzyskuje się najczęściej, stwierdzając obecność przeciwciał przeciwko tym pasożytom w surowicy krwi osoby zarażonej.

Leczenie jest trudne ze względu na obecność larw w tkankach człowieka, a nie w przewodzie pokarmowym. Stosuje się m.in. 5-dniową kurację ałbenda-zolem. Ważne jest zapobieganie chorobie przez odrobaczanie młodych psów i kotów, zabezpieczenie piaskownic przed dostępem zwierząt, mycie rąk oraz dokładne oczyszczanie owoców i warzyw.

 

Podobne prace

Do góry