Ocena brak

Tojeść rozesłana "Aurea"

Autor /Kornel Dodano /25.01.2012

Tojeść rozesłana, zwana też pieniężnikiem, należy do rodziny pierwiosnkowatych. Niegdyś stosowano ją w medycynie ludowej, ale obecnie jest uprawiana wyłącznie ze względu na walory dekoracyjne. Tojeść rozesłana idealnie nadaje się do ogrodów bagiennych, gdzie ładnie prezentuje się z bodziszkiem czy grążlami pływającymi po wodzie.

Natomiast malutka odmiana 'Aurea' z powodzeniem może rosnąć w ogródkach skalnych. Ta atrakcyjna roślinka o delikatnych złocistych listkach i jasnożółtych kwiatkach szybko formuje gęsty dywan, który szczelnie pokrywa podłoże. Pomimo intensywnego wzrostu tojeść nie jest rośliną inwazyjną, a jej nadmiar można bez problemów usunąć. Odmiana 'Aurea' najlepiej rośnie w miejscach cienistych i chłodnych. Dobrze znosi również słońce, ale wówczas trzeba jej dostarczać odpowiednią ilość wody. Jeśli posadzimy ją w ogródku skalnym, do podłoża warto dodać trochę torfu lub innego materiału organicznego.

Warto wiedzieć

Pędy tojeści ukorzeniają się równocześnie ze wzrostem rośliny. Aby uzyskać nowe rośliny, wystarczy więc część ukorzenionej tojeści i przesadzić ją na nowe miejsce. Przed wykopaniem rośliny, powinniśmy ją obficie podlać.

Podobne prace

Do góry