Ocena brak

Tłustosz

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Delikatny, zrzucający liście tłustosz jest rośliną owadożerną, pochodzącą z ciepłych, wilgotnych obszarów Meksyku. Łapie swoje ofiary (przeważnie są to małe muchy) w rozety jaskrawozielonych, grubych i tłustych liści. Gruczoły na ich górnych powierzchniach wytwarzają lepką, śluzowatą substancję. Owady zwabione jej zapachem szybko się przylepiają. Wówczas liść częściowo zwija się do środka (dzieje się to niemal niezauważalnie) i produkuje enzym rozkładający ciało ofiary, dzięki czemu roślina może wchłonąć pożywienie. Tłustosz przechodzi okres spoczynku jesienią i zimą; często przybiera wówczas formę ścisłej i zwartej rozety małych liści. Gdy tylko wchodzi ponownie w okres wegetacyjny, pojawiają się na nim lepkie "letnie" liście i kwiaty.

W zimie tłustoszowi do przeżycia wystarczy temperatura około 10°C. W lecie najlepiej rośnie jednak w przedziale od 13 do 15°C. Roślina preferuje raczej niskie temperatury i w cieplejsze dni potrzebuje częstego wietrzenia, bez przeciągów.

Stawiamy tłustosza poza zasięgiem bezpośredniego wpływu słońca i zapewniamy mu jasne, rozproszone światło. Wytrzyma również w lekkim cieniu. Mocne słońce przypali tłuste liście.

Jak większość roślin owadożernych, wymaga stale wilgotnego podłoża. Stawiamy doniczkę na podstawce z deszczówką i uzupełniamy poziom wody.

Wymagany poziom wilgoci zapewni roślinie mokre podłoże. Owadożerne liście wymagają wilgotnego powietrza. Pamiętajmy też o uzupełnianiu wody w tacy.

Rośliny owadożerne same zapewniają sobie pożywienie i nigdy nie należy im podawać nawozu.

W razie potrzeby przesadzamy na wiosnę, zwykle co 2-3 lata. Stasujemy mieszankę sporządzoną z równych części torfu i umytego, ostrego piasku. Standaryzowane podłoża nie są dobre, gdyż zawierają dodatek nawozu, który może uszkodzić roślinę.

Proponujemy postawić tę roślinę wśród storczyków. Będzie działać jak naturalny "insektycyd", wyłapując małe muszki tam żerujące.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce mogą wiosną stanowić plagę na młodych, rozwijających się liściach. Jednak kiedy liście w pełni się otworzą, problem ten znika. Poważne inwazje likwidujemy insektycydem zawierającym pirimikarb lub używamy liścia innej owadożernej rośliny - rosiczki, by zmieść nim szkodniki.

Podobne prace

Do góry