Ocena brak

Tkanka kostna

Autor /zuzanna Dodano /30.12.2011

Tkanka kostna jest głównym składnikiem szkieletu organizmu dorosłego. W zarodku pojawia się ona w końcu drugiego miesiąca.

Tkankę kostną ostatecznie ukształtowaną charakteryzuje wysoki stopień twardości, zawiera ona bowiem 60—70% składników mineralnych, głównie soli wapnia, i ma dużą wytrzymałość mechaniczną.

Mikroskopowe badanie tej tkanki przeprowadza się zwykle albo na cienkich szlifach, albo na skrawkach sporządzonych w sposób zwykły z kości odwapnionej w rozcieńczonych kwasach. Jak wynika z obserwacji rozwoju kości i badania mikroskopowego tej tkanki, niedojrzała kość zarodka, zwana kością włóknistą (os fibrosum), zawiera w swej istocie międzykomórkowej zwarte, nieregularne utkanie złożone z pęczków grubych włókien klejodajnych. Natomiast kość dojrzała zbudowana jest z cienkich blaszek kostnych. Blaszki te, łącząc się, tworzą dwojakiego rodzaju struktury: istotę kostną gąbczastąi istotę zbitą. Całość kości prócz powierzchni stawowych okrywa włóknista okostna, zbudowana podobnie jak ochrzęstna i obficie unaczyniona. Pod jej powierzchnią leży tkanka kostna zbita, pod którą w kościach krótkich i płaskich oraz w nasadach kości długich znajduje się istota kostna gąbczasta.

Podobne prace

Do góry