Ocena brak

Tętnica wątrobna właściwa

Autor /kaylen Dodano /10.01.2012

Tętnica wątrobna właściwa (a. hepatica propria) gałąź t. wątrobnej (wspólnej) od t. trzewnej wstępuje do wnęki między żyłą wrotną a przewodem wątrobnym nieco na lewo od tego ostatniego. Dzieli się ona na dwie gałęzie, na gałąź lewą, która dochodzi do płata lewego i dłuższą prawą, która biegnie poprzecznie, najczęściej między żyłą wrotną a przewodem wątrobnym i dochodzi do prawego płata wątroby; od gałęzi prawej tętnicy wątrobnej odchodzi zazwyczaj tętnica do pęcherzyka żółciowego.

Wzajemne ułożenie trzech powyższych tworów we wnęce jest następujące: najbardziej z przodu i nieco na prawo leży przewód wątrobny; krzyżuje się on od przodu z gałęzią prawą t. wątrobnej. Ku tyłowi i po stronie lewej od przewodu wątrobnego leży tętnica wątrobna, najdalej zaś ku tyłowi i nieco w prawo od tętnicy znajduje się żyła wrotna, której gałęzie od przodu są przykryte gałęziami t. wątrobnej i przewodu wątrobnego.

Przez wnękę przechodzi również część naczyń chłonnych, które już w obrębie wnęki uchodzą do małych węzłów chłonnych, oraz nerwy, które przeważnie w postaci splotu otaczają t. wątrobną.

Płaszczyzna strzałkowa, którą przeprowadzimy przez żyłę główną dolną i przez dno pęcherzyka żółciowego, dzieli wątrobę na dwie części prawie tej samej wagi i rozgranicza dosyć dokładnie obręby prawych i lewych odgałęzień żyły wrotnej, t. wątrobnej i przewodu wątrobnego.

Podobne prace

Do góry