Ocena brak

Test Pivot-Shift (Pivot-Shift test, Galway test)

Autor /bejbol Dodano /20.12.2012

Wykonanie: Pacjent leży na plecach. Jedną ręką badający chwyta i fiksuje boczny kłykieć kości udowej. Kciuk bada palpacyjnie bliższą część kości piszczelowej lub strzałki. Drugą ręką badający chwyta podudzie, wykonuje rotację wewnętrzną i odwiedzenie (koślawienie). Z tej pozycji staw kolanowy jest zginany i prostowany (ruchy zgięcia i wy prostu).

Interpretacja: Przy uszkodzonym przednim więzadle krzyżowym kość piszczelowa podwicha się do przodu już w pozycji wyprostnej przy koślawieniu. Zablokowanie stawu kolanowego w przednim podwichnięciu zależy od wielkości siły koślawienia (objaw jest często łatwiejszy do wywołania, jeżeli kończyna dolna chorego jest ufik-sowana między przedramieniem i talią badającego i jednocześnie wykonywany jest niewielki nacisk w kierunku osiowym). Następnie zgina się staw kolanowy, utrzymując rotację wewnętrzną i odwiedzenie podudzia. Przy zgięciu 20-40° dochodzi do nastawienia podwichniętej głowy kości udowej do tylu. Pasmo biodrowo-piszczelowe, które w pozycji wyprostnej znajduje się brzusznie od bocznego nadklykcia, w czasie zginania przemieszcza się poza oś zgięcia, pociągając głowę kości piszczelowej z powrotem do tylu. Kąt repozycji/zgięcia zależy od wielkości przedniego podwichnięcia. Jeżeli przednie przemieszczenie jest niewielkie, repozycja zachodzi wcześniej. Diagnozę w większości przypadków potwierdza pacjent, ponieważ w czasie aktywności sportowej odczuwa typowy objaw niestabilności - ustępowanie (giving way), który może zostać wywołany za pomocą tego testu.

Według Jakoba prawdziwy test Pivot-Shift może częściowo zaniknąć, mimo niewydolności przedniego więzadla krzyżowego, jeżeli:

1) występuje pełne uszkodzenie pobocznego więzadla piszczelowego; z powodu otwierania się szpary stawowej podczas koślawienia powstanie szczytu siły w bocznym przedziale nie jest możliwe, podobnie jak podwichnięcie,

2) na skutek urazu uszkodzone jest pasmo biodrowo-piszczelowe i mimo podwichnięcia, nie można stwierdzić repozycji,

3) występuje uszkodzenie typu rączki od wiaderka przyśrodkowej lub bocznej łą-kotki: przednie przemieszczenie kości piszczelowej oraz jej repozycja są utrudnione,

4) narasta zwyrodnienie w bocznym przedziale i pojawiają się osteofity w wyniku czego wypukłe boczne plateau staje się wklęsłe.

 

Podobne prace

Do góry