Ocena brak

Terpentyna

Autor /podlewaczka Dodano /15.02.2013

Terpentyna jest mieszaniną olejków eterycznych, głównie pinenu, uzyskiwanych przez destylację żywicy drzewa sosnowego. Słabo rozpuszcza się w wodzie, służy — jako rozpuszczalnik żywic i wosków — do sporządzania past do obuwia i podłóg. Dawniej była stosowana w medycynie jako środek do inhalacji i miejscowo rozgrzewający, a także w leczeniu robaczyc i kamicy żółciowej. Przypuszczalna dawka śmiertelna wynosi powyżej 120 g. U małych dzieci notowano zgon po przyjęciu łyżeczki terpentyny. Główny 'składnik terpentyny nie ulega przemianie, jest wydalany z powietrzem wydechowym, któremu nadaje charakterystyczny zapach. W ostrych zatruciach mocz ma zapach fiołków.

Objawy kliniczne. Objawy zatrucia są spowodowane drażniącym i narkotycznym działaniem terpentyny. Przyjęta doustnie powoduje nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę. Po -wchłonięciu wywołuje bóle i zawroty głowy, pobudzenie, zamroczenie, utratę przytomności, porażenie oddechu. Pojawia się białkomocz, krwiomocz. Pary terpentyny powodują objawy nieżytu dróg oddechowych. Może wystąpić obrzęk i toksyczne zapalenie płuc. Długotrwały kontakt terpentyny ze skórą może wywołać stany zapalne i ropnie.

W następstwie ekspozycji zawodowej powstają przewlekłe nieżyty dróg oddechowych i dermatozy.

Leczenie. W doustnym zatruciu podaje się 150—200 ml parafiny i wykonuje płukanie żołądka. Dieta powinna być ścisła, płynna. Poza tym stosuje się leki łagodzące ostre objawy nieżytu żołądka i jelit. W przypadku nieprzytomności prowadzi się intensywną opiekę i zapobiega zapaleniu płuc.

W zlewne zatrucia, z ostrymi objawami ze strony dróg oddechowych, wymagają takiego postępowania, jak w zatruciach gazami drażniącymi. W krwotocznym zapaleniu nerek wskazane jest podawanie steroidów i antybiotyków.

 

Podobne prace

Do góry